Przeciwciała RPN – proteiny anty-rybonukleinowe, anty-RNP, anty-Sm / RNP

Test Anty-RNP jest badaniem przeciwciał jądrowych, często wykonywanych przez kilka niezależnych laboratoriów. Pojawia się on w trzydziestu do czterdziestu procent osób, które chorują na toczeń. Jego obecność powoduje pojawienie się prążkowego obraz ANA podczas badania wykonywanego metodą IFA.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Pacjenci, którzy mają toczeń, a którzy wykazują pozytywne wyniki dla obecności u nich przeciwciał RNP, narażeni są na częste występowanie zjawiska Raynauda. Mają oni także zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzenia perystaltyki przełyku, powodujące trudności z połykaniem. U tych pacjentów, u których wynik RNP okazał się pozytywny, częściej mogą wystąpić również zapalenie mięśnia sercowego oraz nadciśnienie płucne. Przeciwciała RNP nie są jednak szczególnie specyficzne dla konkretnej, ściśle określonej choroby.

Mogą pojawić się zarówno u osób z toczniem, jak i u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, objawami Raynauda ​​i twardziną. Badanie obecności omawianych przeciwciał najbardziej przydatne jest w diagnostyce układowej choroby autoimmunologicznej, zwanej chorobą mieszaną tkanki łącznej. W przebiegu tej choroby, antygeny RNP pojawiają się w bardzo dużych ilościach. Poziom antygenu zmienia się w sposób zgodny z aktywnością choroby – w związku z tym jego monitorowanie nie jest przydatne w chorobach takich, jak toczeń (zmieniających się w trakcie trwania terapii).