Przełyk w toczniu

Przełyk – jest mięśniową rurką, łączącą gardło z żołądkiem. Pomiędzy przełykiem i żołądkiem znajduje się pierścień mięśniowy, zwany dolnym zwieraczem przełyku (lub w skrócie LES). Zwieracz przełyku jest mięśniem, który ściska przełyk, powodując, że jego kanał staje się zamknięty. Rolą przełyku jest przesuwanie żywności podczas połykania, by mogła przesuwać się dół, aż do samego żołądka. Początkową część połykania przeprowadza się świadomie, za pomocą ściskania mięśni gardła i górnej części przełyku.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Dodatkowe mięśnie, znajdujące się dolnych częściach przełyku, kontynuują następnie to ściskanie w dół już bez świadomego wysiłku. LES automatycznie zwalnia zacisk, umożliwiając przemieszczanie żywności do żołądka poprzez mięśnie przełyku. Następnie, gdy połknięte jedzenie dostaje się do żołądka, LES obkurcza się i ponownie uszczelnia, aby upewnić się, że połknięta żywność lub płyn pozostanie w żołądku i nie cofnie się z powrotem do przełyku.

Do dwudziestu pięciu procent ludzi, którzy mają toczeń, będzie miało problem polegający na tym, że mięśnie przełyku nie będą działały poprawnie. Schorzenie to jest określane jako „zaburzenia perystaltyki przełyku” (słowo „perystaltyka” oznacza „przesuwanie się”). Oznacza to, że mięśnie przełyku nie pracują poprawnie przy przesuwaniu połkniętej żywności lub płynów z jamy ustnej do żołądka i / lub LES może nie działają prawidłowo. Może to być spowodowane zapaleniem tocznia, bliznowaceniem mięśni przełyku lub zmniejszeniem dopływu krwi do tych mięśni. Zaburzenia perystaltyki przełyku występują częściej u ludzi, którzy mają toczeń, a którzy są pozytywni dla obecności przeciwciał RNP, oraz u tych, którzy mają fenomen Raynauda.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Może to prowadzić do trudności z przełykaniem, do zgagi i bólu w klatce piersiowej. Kwaśne treści pochodzące z żołądka, które wracają do przełyku, są dla niego bardzo szkodliwe, ponieważ przełyk nie posiada bariery ochronnej dla tego kwasu (tak, jak w żołądku). Nawracająca ekspozycja przełyku na działanie tego kwasu może powodować rozliczne problemy, takie jak wrzody i bliznowacenie tkanki. Problemy te mogą zaostrzać się w czasie, powodując trwałe uszkodzenie przełyku.

W rzeczywistości, podrażnienie to może nawet doprowadzić do pojawienia się stanu zwanego przełykiem Barretta. Taki stan jest jest przedrakowym stanem przełyku (określenie „przedrakowy” oznacza, że ​​obecnie nie jest on rakiem, ale z czasem może okazać się rakiem) jeśli nie potraktuje się go odpowiednio. Innym szkodliwym powikłaniem, które może się w takich przypadkach pojawić, jest sytuacja, gdy zawartość żołądka może potencjalnie wrócić do przełyku, gdy dana osoba znajduje się w pozycji leżącej. Ta kwaśna treść i żywność może następnie zejść do płuc, co może ewentualnie spowodować uszkodzenie płuc lub zapalenie płuc.

Zaburzenia perystaltyki przełyku mogą być diagnozowane poprzez wykonanie testu górnego odcinka przewodu pokarmowego. Test ten nazywany jest esofagramem (istniejące obecnie trzy testy są do siebie podobne, ale mają pewne drobne różnice). Podczas tych testów, osoba proszona jest o przełknięcie cieczy (baru), którą można zobaczyć na prześwietlenia. Bar pokrywa ściany przełyku, tak, że jego kształt pojawia się na obrazie rentgenowskim. Czasami pacjent jest proszony także o przełknięcie miękkiego kawałka jedzenia (takiego jak chleb lub bułka), którego powierzchnia jest powlekana barem. Jak tylko połknięcie zostanie wykonane, wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, aby zobaczyć, jak przełyk działa.

Kolejnym testem, który nie jest jednak tak często stosowany, jest manometryczny test przełykowy (przedrostek „mano-” oznacza „cienkie”, natomiast słowo „metry” oznacza „pomiar”). W tym teście, cienka, elastyczna rurka jest wkładana do nosa, prowadzona w dół przełyku, aż trafi do samego żołądka. Następnie, osoba poddawana testowi pije kilka łyków wody, a technik lub lekarz mierzy ciśnienie wywierane przez mięśnie podczas tego, gdy woda przesuwa się w dół przez przewód przełyku.

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​zaburzenia perystaltyki przełyku mogą być wynikiem aktywnego stanu zapalnego, może on zalecić pacjentowi przyjmowanie sterydów, aby zobaczyć, czy to poprawi stan chorego. Często jednak zaburzenia perystaltyki przełyku są stałym problemem, wynikającym z powodu nieodwracalnego uszkodzenia mięśni. W tym przypadku osoba jest instruowana, jak zmienić swoje nawyki jedzenia i picia, aby mogła zmniejszyć problemy z nieprawidłową motoryką przełyku. Są to te same środki zalecane dla osób, które cierpią z powodu choroby refluksowej przełyku (GERD) czy zgagi.

1. Toczeń może spowodować pojawienie się zaburzeń perystaltyki przełyku, w których mięśnie przełyku nie poruszają się w dół, co powoduje niepoprawne przesuwanie żywności przez przełyk.

2. Zaburzenia kurczliwości mięśni przełyku mogą spowodować trudności z przełykaniem, zgagę i ból w klatce piersiowej. Jeśli choroba jest ciężka, może nawet spowodować dostanie się zawartości żołądka do płuc, gdy dana osoba znajduje się w pozycji leżącej.

3. Zaburzenia kurczliwości mięśni przełyku mogą być zdiagnozowane przez wykonanie górnej GI, esofagramu, połknięcia baru lub przeprowadzenie manometrii przełyku.

4. Zaburzenia kurczliwości mięśni przełyku jest leczone za pomocą preparatów, które zmniejszają kwasowość żołądka.

5. Jeśli zaburzenia kurczliwości mięśni przełyku wynikają bezpośrednio z powodu obecności aktywnego stanu zapalnego z powodu tocznia, użyteczne mogą być też sterydy.