Rak szyjki macicy i toczeń

Szyjka macicy znajduje się w tylnej części pochwy, u wejścia do macicy (endometrium). To właśnie przez szyjkę musi przejść plemnik w celu zapłodnienia komórki jajowej. Rak szyjki macicy prawie zawsze pojawia się z powodu zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest przenoszony przez kontakt seksualny.

Testami przesiewowymi, wykonywanymi w celu zdiagnozowania wczesnego raka szyjki macicy, są tak zwany rozmaz PAP (skrót od Papanicolaousa, nazwiska lekarza, który go rozpowszechnił) oraz badanie na obecność HPV.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ponieważ wykonywanie rozmazu PAP zostało zapoczątkowane w 1941 roku, od tego momentu częstość występowania i umieralność z powodu raka szyjki macicy znacznie się zmniejszyła. Rak szyjki macicy jest potencjalnie wyleczalny, jeśli tylko wykryje się go na wczesnym etapie rozwoju. Ostatnio udało się poprawić prognozy wyleczenia choroby jeszcze bardziej, wykonując bezpośrednie testy na zakażenie HPV. Rozmaz PAP i badanie HPV są wykonywane na podstawie analizy próbki komórek i płynu z szyjki macicy, wykonywanej podczas oceny pobranej próbki w laboratorium.

Kobiety, które mają toczeń, wykazują wyższe prawdopodobieństwo pojawienia się u nich raka szyjki macicy oraz zmian przedrakowych szyjki macicy w porównaniu z kobietami, które nie mają choroby toczniowej. Jest to spowodowane zwiększeniem liczby kobiet z toczniem zakażonych wirusem HPV. Układy odpornościowe osób, które mają toczeń, mogą mieć większe trudności w ochronie organizmu przed zakażeniem HPV w porównaniu z ludźmi, którzy nie mają tocznia. Ponadto, ryzyko rozwoju raka szyjki macicy mogą zwiększać leki immunosupresyjne. Badania przeprowadzone u pacjentów z toczniem wykazały, że w szczególności stosowanie cyklofosfamidu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju u pacjentem raka szyjki macicy.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Kobiety powinny koniecznie wykonywać regularne badania przesiewowe na obecność raka szyjki macicy poprzez pobieranie rozmazów cytologicznych i robienie testów HPV trzy lata po rozpoczęciu aktywności seksualnej lub po ukończeniu dwudziestego pierwszego roku życia (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). Zaleca się, by większość kobiet wykonywała te badania co trzy lata do trzydziestego roku życia, a następnie robiła je co dwa lata. Jednakże, kobiety, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka (takie, jak te, które biorą leki immunosupresyjne i kobiety zakażone HPV), powinny badać się pod kątem raka szyjki macicy każdego roku. Dlatego dla kobiet, które mają toczeń, byłoby wskazane rozważenie wykonywania badania cytologicznego i testów HPV w ujęciu rocznym.

Niedawnym postępem dokonanym na płaszczyźnie profilaktyki raka szyjki macicy jest dostępność niektórych szczepień przeciwko HPV, zwanych Gardasil. Gardasil chroni przed zakażeniem czterema typami wirusów HPV (szczepami 16 i 18, które powodują siedemdziesiąt procent wszystkich przypadków raka szyjki macicy, a także szczepami 6 i 11, które powodują dziewięćdziesiąt procent przypadków zachorowań na raka narządów płciowych). Lekarze wykonują zabieg jako zaaplikowanie pacjentowi serii trzech szczepionek w ciągu sześciu miesięcy. Centers for Disease Control zaleca, aby wszyscy chłopcy i dziewczęta, którzy ukończyli jedenasty rok życia, otrzymywali szczepionkę Gardasil.

Dla osób mających Stoczeń byłoby wysoce wskazane zaszczepić się z użyciem Gardasil, aby spróbować uniknąć w ten sposób potencjalnego ryzyka zachorowania na raka. Gardasil zmniejsza szanse na zakażenie się wirusem brodawczaka narządów płciowych (wirusem HPV) oraz zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy, odbytu, sromu i nowotwory pochwy. Nawet, jeśli dana osoba została uznana za zakażoną wirusem HPV, nadal zaleca się, aby otrzymała ona szczepionkę Gardasil, ponieważ jest możliwe, aby zaraziła się dodatkowym szczepem wirusa HPV, który może zwiększać ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy lub brodawczaka narządów płciowych.