Reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – jest najbardziej znaną układową chorobą autoimmunologiczną, dotykającą około 1% populacji.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Podobnie jak toczeń i zespół Sjögrena, wpływa częściej na kobiety niż na mężczyzn w stosunku 3:1. Reumatoidalne zapalenie stawów jest układową chorobą autoimmunologiczną, która jest zaskoczeniem dla wielu osób, które rozumieją chorobę jako tylko chorobę stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów może wpływać na wiele różnych narządów ciała innych niż stawy, w tym płuca, serce, skórę, wątrobę i nerki. Jego głównym celem jest jednak tkanka maziowa stawów i ścięgna. RZS powoduje, że tkanka maziowa staje się zapalna i gruba.

Stan zapalny związany z tym pogrubieniem powoduje atak na maziówkę i niszczy chrząstkę (amortyzację stawów) oraz pobliskie kości. To z kolei może doprowadzić do kalectwa, lub może być dość katastrofalne w skutkach.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Na szczęście, terapie dzisiejsze są o wiele lepsze niż kiedyś i większość ludzi jest w stanie uzyskać remisję lub przynajmniej zapobiec deformacji stawów – dzieje się to przy użyciu nowszych leków na RZS.  Zarówno RZS i toczeń mogą powodować zapalenie stawów i podobne zaburzenia w testach laboratoryjnych (ANA i RF). Czasami zatem jest trudno powiedzieć, czy ktoś choruje na toczeń czy na RZS we wczesnym etapie choroby.

Jedna wskazówka, które może być pomocne w różnicowanie tych dwóch chorób to nadżerki na prześwietleniach stawów. Nadżerki są to obszary kości, które zostały „zjedzone” przez zapalenie stawów, powodując trwałe uszkodzenie. Te nadżerki są rzadkością w zapaleniu stawów powodowanym przez toczeń. Ponadto, badanie krwi o nazwie przeciwciał CCP jest znacznie bardziej powszechne w RZS niż w toczniu i może być pomocne w rozróżnieniu między tymi dwoma zaburzeniami. RZS i toczeń mogą czasami wystąpić u tej samej osoby.