Rodzaje wysypek w toczniu

Przewlekły toczeń skórny


Zwykle ogranicza się do obszarów narażonych na światło, takich jak głowa, szyja, plecy i ręce. Dotknięte części ciała mogą mieć kształt monety (krążek) i zwykle łuszczą się, są czerwone, a czasem lekko podniesione, co prowadzi do powstawania blizn.

W przypadku skóry głowy może dojść do pozostawienia trwałych plam. Łacińskie słowo „toczeń” oznacza wilk – zbliznowaciałe obszary zostały w przeszłości porównane do ukąszeń wilków!

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Z czasem obszary te mogą stać się jaśniejsze lub ciemniejsze niż reszta skóry. Większość pacjentów z toczniem skórnym nie ma problemów z ich ogólnym stanem zdrowia, tylko kilka osób z bardziej rozpowszechnionymi zmianami skórnymi może rozwinąć systemowy toczeń rumieniowaty w przyszłości. W rzadkich przypadkach wysypka może powodować utratę głębszej tkanki.

Podostry skórny toczeń


Podostry skórny toczeń, jest chorobą który często zaczyna się jako szeroko rozpowszechniona wysypka w obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych. Ma czerwony, podobny do pierścienia wzór, czasami z niewielkimi łuseczkami w obszarach narażonych na słońce i może być mylony z łuszczycą lub grzybicą. Dzięki leczeniu leczy się bez pozostawienia blizn. Czasami ta forma tocznia może zostać wywołana przez reakcję na lek.Osoby z toczniem zazwyczaj mają autoprzeciwciała (Ro i La), które występują również u pacjentów z zespołem Sjögrena (suchość oczu i ust).

Toczeń noworodków


Noworodki bardzo rzadko rozwijają wysypkę toczniową. Dzieje się to w ciągu pierwszych kilku tygodni życia. Wysypka, która może przypominać ta formę tocznia, dotyka głównie głowy i twarzy i może być wywołana przez ekspozycją na słońce. Znika, zwykle w wieku sześciu miesięcy, nie pozostawiając żadnych blizn. Wysypka spowodowana jest przejściem przeciwciał anty Ro na łożysko noworodka z krążenia matki.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Kobiety, o których wiadomo, że chorują na toczeń powinny poradzić się specjalisty przed planowaniem ciąży, aby zapewnić najlepsze wyniki po porodzie siebie i dziecka. Ciąża jest najlepiej prowadzona gdy choroba jest nieaktywna, a leki podawane w dawce minimalnej.