Rumień okołopaznokciowy w toczniu

Wyrażenie „okołopaznokciowe” pochodzi od greckiego słowa „około”, podczas gdy końcówka „-unguis” oznacza po grecku „gwóźdź”. Jeśli rozszerzone naczynia krwionośne pod skórą występują w skórze obok paznokci, to obszar skóry może stawać się bardziej czerwony, niż normalnie (pod tym względem jest to zatem podobne do teleangiektazji).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Niektórzy lekarze opisują te zmiany jako okołopaznokciowa teleangiektazja alternatywna. Rozszerzenie naczyń krwionośnych może się pojawić także na krawędziach powiek, powodując, że stają się one również czerwonawe. U ludzi, którzy mają ten rodzaj zapalenia skóry, bardzo powszechne jest występowanie przeciwciał antyfosfolipidowych. Podobnie jak w przypadku teleangiektazji, te rozszerzone naczynia krwionośne są zazwyczaj stałe, a ich stan nie poprawia się samoczynnie.

Rumień dłoni. Czerwonawe zabarwienie dłoni występuje u około czterech procent przypadków osób z toczniem. Pojawia się ono ze względu na zwiększony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych skóry dłoni. Jeśli czerwonawy kolor jest podobny wyglądem do struktury sieci (jak w livedo reticularis), może to być spowodowane obecnością u pacjenta przeciwciał antyfosfolipidowych. Schorzenie to rzadko kiedy stanowi poważny problem i zazwyczaj nie jest leczone.