Ścięgna i toczeń

Ścięgna – problemy ze ścięgnami są również powszechne w toczniu. Ścięgna stają się suche, nieelastyczne – zbudowane z tkanki włóknistej, które łączą mięśnie do kości. Podczas skurczu mięśni poruszasz określonymi częściami ciała. Ścięgna pozostają „w zgodzie” z mięśniami i stawami ciała – pozwalają nam być w stanie poruszać się i wykonywać wszystkie czynności.

zapalenie-sciegna

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Podobnie jak toczeń może powodować zapalenie stawów, może również powodować zapalenie ścięgna. Zapalenie ścięgna zwykle powoduje ból w okolicy pomiędzy stawami ciała. Czasami mogą występować obrzęki. Niektóre przykłady ścięgna, które mogą wystąpić w toczniu obejmują zapalenie ścięgna na ramieniu, zapalenie nadkłykcia w łokciu (powszechnie zwany łokieć tenisisty i łokieć golfisty), zapalenie zginacza pochewek ścięgien w dłoni (zwany także zakleszczające), zapalenie ścięgna Achilles z tyłu kostkii powięzi podeszwowej (dolna część pięty).

Podobnie jak w przypadku zapaleniu stawów ścięgna w toczniu – zapalenie ścięgien leczy się z wykorzystaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, steroidów i hydroksychlorochiny (Plaquenil), a silniejsze leki, takie jak metotreksat służą do leczenia trudnych przypadków. Odpoczynek ścięgna, aby umożliwić organizmowi leczenie jest to jedna z najważniejszych rzeczy której należy nauczyć się robić. Zastrzyki z kortykosteroid (kortyzon do wstrzykiwań) są również jednym z najbezpieczniejszych i najszybszych sposobów leczenia zapalenia ścięgna.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby