Sinica marmurkowata w toczniu

Livedo reticularis czyli sinica marmurkowata ma postać wysypki powstającej z powodu zmniejszonego przepływu krwi w małych naczyniach krwionośnych znajdujących się tuż pod skórą. Objawia się ona jako siatkowate obszary czerwonawego lub purpurowego przebarwienia, wyraźnie widoczne zwłaszcza na rękach i nogach. Schorzenie rzadko powoduje pojawienie się poważniejszych problemów, zwykle nie też pozostawia po sobie trwałych blizny. Choroba może zwiększyć swą częstotliwość w okresach stresu i narażenia na zimno. Ludzie, którzy mają sinicę marmurkowatą, są czasami (ale nie zawsze) dodatni dla obecności przeciwciał antyfosfolipidowych.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Teleangiektazja. Teleangiektazja tworzy obszary maleńkich, rozszerzonych naczyń podskórnych, które czasami są podatne na odkształcenie w wyniku dotykania (co oznacza, że po naciśnięciu na nie będą chwilowo tracić swoje czerwonawe lub purpurowe zabarwienie ze względu na wypychanie krwi z naczyń krwionośnych). Jednak zabarwienie to szybko powraca, gdy tylko krew napełni na powrót naczynia krwionośne. Schorzenie najczęściej występuje na ręce, wokół paznokci, na twarzy i wargach, a nawet w jamie ustnej i na języku.

Teleangiektazji na policzkach osoby, która ma SLE pokrywają się z twardziną. Co sprawia, że te czerwone znaki różne od innych czerwonej wysypki widziana z SLE jest to, że występują one pod powierzchnią skóry, nie powodują żadnych nierówności, które mogą być odczuwalne, a jeśli naciskać palcem na jedną z czerwonych plam, kolor czerwony czasowo odchodzi, ponieważ krew jest wyciskana z podstawowych rozszerzonych naczyń krwionośnych pod skórą, a następnie powraca zaczerwienienie jak statki wypełniają się krwią ponownie.