Szczepienia przeciwko tężcowi oraz błonicy i toczeń

Wszyscy ludzie powinni również co dziesięć lat przystępować do szczepienia przeciwko tężcowi oraz błonicy (szczepionka Td). Bakterie błonicy wpływają głównie na drogi oddechowe, powodując ból gardła i chrypkę, ale mogą również powodować zapalenie płuc, zapalenie nerwów, uszkodzenia serca i rany na skórze. Przed wynalezieniem szczepionki w 1930 roku, zakażenia błonicą były bardzo powszechne i charakteryzowały się wysoką śmiertelnością, wynoszącą od pięciu do dziesięciu procent. Jednakże, pomimo faktu, że schorzenie ma dosyć wysoką śmiertelność, zakażenie błonicą stało się w Stanach Zjednoczonych bardzo rzadkie, głównie z uwagi na regularne szczepienia populacji ogólnej.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Tężec jest infekcją bakteryjną, która atakuje układ nerwowy i układ mięśniowy organizmu, powodując paraliż i wysoką śmiertelność. Choroba jest obecnie rzadkością w Stanach Zjednoczonych (ze względu na regularne szczepienia dzieci i dorosłych oraz stosowanie toksyn przeciwtężcowych do odkażania ran urazowych, aby zapobiec możliwości powstania zakażenia).

Pacjenci, którzy mają toczeń, powinni również otrzymywać inne szczepionki w pewnych okolicznościach. Ludzie, którzy chorują na toczeń, a którzy mają domownika z przewlekłym zapaleniem wątroby typu B, powinni otrzymać szczepionkę przeciwko WZW typu B. Taką szczepionkę podaje się w serii trzech zastrzyków. Ludzie, którzy mają usuniętą śledzionę, (czasem robi się to w ciężkich przypadkach nieprawidłowej morfologii krwi u chorych na toczeń), powinni otrzymać szczepionkę meningokokową. Inne osoby z toczniem, które powinny otrzymać szczepionkę meningokokową, to pacjenci z niedoborem składników dopełniaczy, mieszkańcy wieloosobowych sali w akademikach uczelni, a także ci, którzy wstępują do wojska.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Jednym z pytań, które często pojawia się w przypadku kwestii szczepień, jest to, ile szczepień można bezpiecznie wykonać w ciągu jednego dnia. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, można bezpiecznie uzyskać określoną liczbę szczepionek w tym samym dniu bez różnic w odpowiedzi organizmu na zastosowane szczepienie. W rzeczywistości, Centers for Disease Control zaleca równoczesne zastosowanie Pneumovaxu i szczepionki przeciw grypie w tym samym czasie, gdy dana osoba musi przyjąć obydwie z nich. Taka strategia poprawia wskaźniki skuteczności uzyskiwane w odniesieniu do tych szczepień poprzez zmniejszenie możliwości zapomnienia o wykonaniu któregokolwiek z nich.