Tarczyca w toczniu

Nadczynność tarczycy jest dokładnie odwrotna niż jej niedoczynność. Występuje ze względu na nadczynność tarczycy, która uwalnia zbyt wiele hormonów tarczycowych do organizmu. Nadczynność tarczycy można zauważyć we wczesnych stadiach zapalenia tarczycy Hashimoto (guzki i opuchnięte obszary w tarczycy) lub w trakcie choroby zwanej zespołem Gravesa.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Choroba Gravesa jest kolejnym zaburzeniem autoimmunologicznym tarczycy, które jest związane z obecnością auto-przeciwciał receptora krwi zwanego tyreotropiną (lub w skrócie TSH). Choroba Gravesa zwykle powoduje powiększenie tarczycy (wole), stąd nazwa i nadczynność tarczycy. Objawy nadczynności tarczycy to niepokój, zwiększona częstotliwość wypróżnień, duszność, utrata masy ciała, kołatanie serca, nietolerancja ciepła, ciepła skóra o zwiększonej potliwości i osłabienie mięśni.

Chorobę można leczyć poprzez zastosowanie leków, takich jak metimazol lub propylotiouracyl, które zmniejszają aktywność tarczycy. Niektórzy ludzie, którzy mają chorobę Gravesa, są również leczeni za pomocą jodu jądrowego 131. Aplikacja pierwiastka pomaga osłabić działanie tarczycy, aby utrzymać jej funkcjonowanie na prawidłowym poziomie. Gdy tarczyca przestaje działać, pacjenci muszą przyjmować dodatek hormonów tarczycy przez resztę swojego życia. Inni z kolei mogą wymagać, aby gruczoł został usunięty chirurgicznie.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Inne narządy wydzielania wewnętrznego obejmują: przysadkę mózgową w mózgu, produkujące hormony przytarczyce (które leżą za tarczycą), gruczoły rozrodcze (takie, jak jądra i jajniki) oraz nadnercza, które znajdują się na szczycie nerek. Te inne wymienione gruczoły wydzielania wewnętrznego rzadko są dotknięte bezpośrednio chorobą toczniową.

1. Gruczoły wydzielania wewnętrznego wydzielają hormony bezpośrednio do wnętrza ciała, a nie do organów zewnątrzwydzielniczych, które wydzielałyby substancje na zewnątrz.

2. Wiele narządów (takich, jak skóra, wątroba, trzustka, nerki), może także działać jako organy dokrewne.

3. Zapalenie toczniowe w obrębie jednego z tych narządów może zakłócać ich zdolność do uwalniania ważnych hormonów ciała. Na przykład, zapalenie nerek w toczniu może zmniejszyć zdolność nerki do uwalniania hormonu erytropoetyny, powodując anemię, która może być leczona przyjmowaniem leków na bazie erytropoetyny.

4. Około jedna czwarta wszystkich, którzy chorują na toczeń, cierpi z powodu autoimmunologicznej choroby tarczycy.

5. Tarczyca Hashimoto jest schorzeniem bardzo powszechnym i jest diagnozowana poprzez znalezienie nieprawidłowego poziomu TSH wraz z pozytywnymi wynikami na obecność przeciwciał tyreoglobuliny lub peroksydazy tarczycy.

6. Wiele ludzi, którzy mają chorobę Hashimoto, muszą brać suplementy tarczycy przez resztę swojego życia z tytułu trwałej niedoczynności tarczycy.

7. Innym problemem autoimmunologicznym jest choroba tarczycy zwana zespołem Gravesa. To schorzenie powoduje powiększenie tarczycy i nadczynność tarczycy.

8. Choroba Gravesa leczona jest zarówno lekami obniżającymi pracę tarczycy, lub zabiegiem jodu jądrowego 131 (który niszczy tarczycę). Czasami tarczyca musi też zostać usunięta chirurgicznie.

9. Osoby cierpiące na chorobę Gravesa zwykle muszą przyjmować hormony uzupełniające tarczycy resztę swojego życia po leczeniu jodem 131 lub po chirurgicznym usunięciu gruczołu tarczowego.