Toczeń i anemia

Najczęstszym zaburzeniem krwi jest anemia, występuje u około połowy wszystkich osób z aktywnym toczniem. Niedokrwistość może być mierzona i omawiana na kilka różnych sposobów, w tym niski poziom czerwonych ciałek krwi, hemoglobiny, niskie wartości hematokrytu. Każdy lekarz posiada zwykle preferencję stosowania określonego terminu. W najważniejszym znaczeniu, niedokrwistość oznacza zbyt mało hemoglobiny.

anemia-toczen

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Hemoglobina – jest białkiem wewnątrz krwinek czerwonych, które przenosi do wszystkich tkanek organizmu tlenu z płuc. Zmęczenie, bardzo częstym jest objawem tocznia, jest zazwyczaj pierwszym i najczęstszym objawem anemii.

Anemia dotyka około połowy wszystkich osób z aktywnym toczniem. Zmęczenie jest zwykle pierwszym i najczęstszym objawem.

 

Najczęstsze przyczyny niedokrwistości

Normalne erytrocyty żyją tylko 120 dni (około czterech miesięcy) i muszą być stale wytwarzane przez szpik kostny. Najczęstszym wytłumaczeniem anemii jest zmniejszenie wytwarzania czerwonych krwinek. Może to być spowodowane różnymi przyczynami, w tym:

– Zapaleniem

– Nieodpowiednim poziomem erytropoetyny, hormonu produkowanego przez nerki, który stymuluje szpik do produkcji czerwonych krwinek

– Niedobór żelaza – żelazo jest konieczne do wytwarzania hemoglobiny. Żelaza (jako część hemoglobiny) przenosi tlenu z płuc w całym organizmie. Zbyt mało hemoglobiny nazywa się niedokrwistością. Niedobór żelaza może także wynikać z krwawienia miesiączkowego lub krwawienie z jelit ze względu na niesteroidowe leki przeciwzapalne. Krwawienie z jelita może być oczywiste, jeśli stolec jest czerwony, bordowy lub ma czarny kolor, ale często krwawienie jest tak powolne i stopniowe, że potrzebne są specjalne badania kału, aby wykryć krwawienie.

– Utrata szpiku kostnego spowodowana przez pewne leki stosowane w leczeniu tocznia (takie jak azatiopryna i cyklofosfamid)

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby