Toczeń i ciąża – jak się przygotować do ciąży w toczniu

Dla pacjentów z toczniem, prowadzenie normalnego codziennego życia, może być walką. Życie z nieprzewidywalną przewlekłą chorobą autoimmunologiczną , taką jak toczeń rumieniowaty układowy (SLE) może również wywołać wiele pytań o to, co przyniesie przyszłość. Dla wielu kobiet cierpiących na SLE, jednym z tych pytań może być „ czy mogę mieć toczeń i mieć zdrową ciążę?” Mamy nadzieję, że odpowiemy na to pytanie, jak i wiele innych, które w naturalny sposób wiążą się z tematyką ciąży i tocznia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

toczen-i-ciaza

Wiele pacjentek chorych natoczeń może mieć udaną ciążę. Mając na uwadze powyższe, ryzyko może być wyższe w przypadku kobiet cierpiących na SLE. Im zdrowsza jesteś w chwili poczęcia, tym lepsze szanse na zdrową ciążę, poród i dziecko.

Lekarz może pomóc w określeniu, w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na posiadanie zdrowego przebiegu. Omówimy to lepiej w sekcji poniżej – Przygotowanie do ciąży. Jeśli niespodziewanie zajdziesz w ciążę i masz toczeń, proszę odwiedź reumatologa i od razu umów się z położnikiem, aby ocenić swoje zdrowie oraz uzyskać wszelkie niezbędne badania krwi.

Jak wspomniano powyżej, prawdą jest, że pacjenci z toczniem mają większe ryzyko rozwoju powikłań niż w populacji ogólnej, dlatego tak ważne jest, aby być ściśle nadzorowanym przez reumatologa i położnika przed, w trakcie i po ciąży.

5 kroków przygotowania do ciąży


Aby zapewnić jak najlepsze rezultaty dla Ciebie i Twojego dziecka, są kroki, które można podjąć i pewne rzeczy które należy wiedzieć:

1. Upewnij się, że objawy tocznia są pod kontrolą: Pierwszą rzeczą, która jest do zrobienia to mieć pełne badanie fizykalne i badania krwi od reumatologa lub lekarza pierwszego kontaktu przed zajściem w ciążę, aby pomóc ustalić najlepszy czas na poczęcie. Jest to szczególnie ważne do pomiaru funkcji nerek i badania przeciwciał, co jest niezbędne do określenia ryzyka dla utraty płodu w 10 lub dalszych tygodniach ciąży.

Ciąża ma znacznie większe szanse na sukces, jeśli jesteś w najlepszym zdrowiu. Zazwyczaj zaleca się, aby toczeń był w remisji, lub całkowicie pod kontrolą, przez co najmniej sześć miesięcy przed zajściem w ciążę.

Ważny fakt: 7-33% kobiet w remisji trwającej od co najmniej sześciu miesięcy przed zajściem w ciążę będą doświadczały flary w okresie ciąży, w przeciwieństwie do ponad 60% kobiet z aktywnym SLE, w momencie poczęcia, który nasila się w czasie ciąży (patrz źródła w przypisie).

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

2. Przejrzyj leki na toczeń ze swoim ginekologiem i reumatologiem- Niektóre przyjmowane leki, jakmetotreksat, cyklofosfamid, mycopenolate, mofetylu, lefllunomide i warfaryna mogą być szkodliwe i być może nie należy ich przyjmować w trakcie ciąży.

Niektóre leki należy przestać przyjmować przed próbą zajścia w ciążę.

Hydroxychloroquine jest jednym z leków, który może i powinien być nadal przyjmowany, jeżeli jest brany przed zajściem w ciążę, gdyż wykazano, że przyczynia się do lepszych wyników ciąż u kobiet chorych na SLE.

3. Wybierz położnika wysokiego ryzyka – Wybór położnika, który jest zaznajomiony z prowadzeniem ciąż wysokiego ryzyka, będzie mądrym wyborem. Ponadto, wybierając poród w szpitalu z oddziałem intensywnej terapii noworodków, lub z innymi zaawansowanymi urządzeniami, może zapewnić specjalistyczną opiekę, której ty lub twoje dziecko będziecie wymagać po porodzie

4. Sprawdzić swoje ubezpiecenie- upewnij się, że twój plan ubezpieczenia obejmuje potrzeby opieki zdrowotnej twoje i Twojego dziecka, jak również wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić.

5. Wykonaj ogólne zalecenia dotyczące optymalnego przebiegu ciąży- Weź suplement, który zawiera co najmniej 400mcg kwasu foliowego, rzuć palenie i alkohol czy narkotyki, zmniejsz spożycie kofeiny do mniej niż 200mcg dziennie, wykonaj test na różyczkę, ospę, HIV, zapalenie wątroby typu B i inne dziedziczne geny.

 

Czego mogę się spodziewać podczas ciąży z toczniem?


Kobiety z toczniem i kobiety bez tocznia mogą jednocześnie oczekiwać, doświadczania podobnych dolegliwości, które mogą sprawić, że trudno jest określić, czy objawy są związane z toczniem czy z przebiegiem normalnej ciąży. Dlatego też szczególnie ważne jest, aby być ściśle monitorowaną i regularnie planować wizyty u położnika w czasie trwania ciąży. Dobrą wiadomością jest to, że ryzyko flar nie zwiększa się u kobiet w ciąży, w porównaniu do kobiet nie będących w ciąży. Flary tocznia mogą wystąpić w czasie ciąży lub nawet bezpośrednio po porodzie. Te ataki zazwyczaj nie są zagrażają życiu i mogą być leczone sterydami.

Niektóre z tych objawów, które mogą być niejasne i / lub dotyczących, ale są powszechne w prawidłowej ciąży obejmują:

 • obrzęk rąk i stóp
 • wspólny dyskomfort i ból, szczególnie w dolnej części pleców
 • duszność (ze względu na przesunięcie przepony, aby zrobić miejsce dla dziecka)
 • drętwienie lub ból w jednym lub obu rękach (zespół cieśni nadgarstka jest powszechny w ciąży)
 • zmiany skórne
 • zaburzenia snu
 • problemy z trawieniem
 • ogólne wypadanie włosów lub przerzedzenie włosów
 • rumieniec ciążowy lub różowawy blask na twarzy (zwiększa przepływ krwi w czasie ciąży)

Niektóre z różnych objawów, które mogą oznaczać flary w trakcie ciąży:

 • gorączka
 • wysypka motyla w poprzek nosa i policzków
 • przelotne wypadanie włosów
 • ból w klatce piersiowej lub problemy z oddychaniem

Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów lub masz obawy, że może to być nasilenie choroby, zgłoś je niezwłocznie do lekarza. Każda flara, który zostanie złapana na początku jest łatwiejsza do leczenia, niż ta, która postępuje. Lepiej dmuchać na zimne, prawda? Pomocne może być prowadzenie dziennika ciążowego.
Niektóre powikłania, które mogą wystąpić w czasie ciąży z toczniem:

 • Pre-Clampsia (wysokie ciśnienie krwi po 20 tygodniach ciąży)
 • Poronienia- Poronienia występują u około jednej piątej ciąży przy toczniu. Jeśli masz aktywne objawy tocznia, wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek lub przeciwciała antyfosfolipidowe, poronienie jest bardziej prawdopodobne.
 • Poród przedwczesny – 3 na 10 chorych na toczeń mają większe prawdopodobieństwo, porodu przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. Ból pleców, ciśnienie w obrębie miednicy, krwawienia lub inne płyny pochodzące z pochwy, skurcze brzucha sygnalizują przedwczesny poród.

Po 28 tygodniu ciąży, kobiety z toczniem, najprawdopodobniej będzie musiała spotkać się co dwa tygodnie z położnikiem, by sprawdzić stan zdrowia matki i dziecka.

Podczas porodu, kobiety, które wymagają sterydów w kontrolowaniu ich SLE podczas ciąży otrzymają zwiększoną dawkę, zwaną „dawką stresu”, które pomogą ciału reagować normalnie na stres związany z porodem.

Czy istnieje jakieś ryzyko dla dziecka?

Nie ma istotnych zagrożeń dla dziecka, a większość pacjentów z toczniem rodzi zdrowe dzieci. Dzieci, które rodzą się u pacjentek z toczniem są obarczone nie większym ryzykiem wad wrodzonych lub niepełnosprawności intelektualnej (znana również jako opóźnienie umysłowe) w porównaniu do tych, których urodziły zdrowe kobiety..
Jeśli jesteś pacjentką chorą na toczeń z przeciwciałami anty-Ro/SSA albo anty-LA/SSB, istnieje niewielka (poniżej 3%) szansa, że dziecko urodzi się z wrodzonym blokiem serca. To jeden z powodów, dla którego lekarz będzie regularnie monitorował ciążę, sprawdzając za każdym razem nieprawidłowości w biciu serca dziecka. Jeśli choroba serca lub blok serca występuje, lekarz może przepisać sterydy dla ciebie w czasie ciąży, aby zwiększyć szanse na pozytywny wynik dla dziecka.

Dla pacjentek z toczniem z przeciwciałami anty-Ro/SSA albo anty-LA/SSB, istnieje także 25% ryzyko tocznia noworodków, który przebiega ze wznoszącą, czerwoną wysypką, która pojawia się zazwyczaj wokół oczu i skóry głowy. Nieprawidłową morfologię krwi może być także obecna. To nie jest ciężka postać SLE i zwykle znika między 6-8 miesiącem życia, bez nawrotu.

Co muszę wiedzieć po porodzie?

Jak wspomniano powyżej, niektóre kobiety mogą mieć flary SLE po porodzie, dlatego tak ważne jest, aby być ściśle monitorowaną przez lekarza po urodzeniu dziecka. Karmienie piersią jest zalecane dla większości kobiet z toczniem bez zwiększonego ryzyka tocznia noworodkowego, jednak istnieje kilka leków na toczeń , które mogą wpłynąć na pokarm i dlatego należy ich unikać. Podyskutuj na ten temat dogłębnie z lekarzem odnośnie tego, co jest najlepsze dla

Ciebie i Twojego dziecka, ale tutaj są pewne ogólne zalecenia:

 • NSAIDs- Może być stosowany, ale unikać aspiryny
 • Prednizon- Tylko w niskich dawkach poniżej 20 mg dziennie
 • Leki przeciwmalaryczne, warfaryna, Heparin- Wszystkie one wydają się być bezpieczne podczas karmienia piersią.
 • Azatiopryna i Cyclosporyna- mogą przejść do mleka kobiecego w niewielkich stężeniach. Należy unikać, jeśli to możliwe, ale rozmawiać z lekarzem, ponieważ każdy przypadek jest inny
 • Methotreksat- należy unikać podczas karmienia piersią.

Podjęcie decyzji, odnośnie posiadania dziecka to wielki krok w życiu. I mimo, że ta decyzja wymaga dużej staranności i planowania, to jest to jeszcze bardziej prawdziwe dla chorych na SLE . Jeśli jesteś pacjentką chorą na toczeń i chcesz zajść w ciążę, planuje ją co najmniej sześć miesięcy przed poczęciem, co daje Tobie i Twojemu dziecku najlepsze szanse na sukces. To może pomóc tobie i twojemu lekarzowi ustalić najlepszy czas na poczęcie, upewnij się, że toczeń jest pod kontrolą i jesteś w swojej optymalnej ochronie zdrowia, a także jest dobry czas na zaprzestanie brania jakichkolwiek leków, które mogą być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. Chociaż ryzyko ciąży może być z natury rzeczy większe dla kobiet chorych na toczeń, można mieć zdrową ciąży z toczniem.
Zapraszamy do zapoznania się kilkoma zachęcającymi historiami, które zostały udostępnione nam przez kobiety z toczniem, które przezwyciężyły katastrofalne przeszkody, takie jak poronienia, i dalej mają zdrowe ciąże, jak Morgan powyżej.