Toczeń i lęk

Zdaniem ekspertów, wielu pacjentów z toczniem cierpi z powodu lęku i depresji. Ale dlaczego tak się dzieje jest nadal przedmiotem dyskusji. W tym artykule, będziemy badać niektóre z połączeń między lękiem i toczniem i będziemy opisać to, co można zrobić, aby spróbować zmniejszyć te objawy.

lek-w-toczniu

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Początki tocznia i niepokoju


Chociaż wiele osób cierpiących na toczeń odczuwa także lęk, sam lęk jest jeszcze oddzielnym stanem emocjonalnym. Toczeń niekoniecznie jest uważany za powodowanie bezpośredniego wpływu na lęk. Toczeń powstaje gdy organizm atakuje własne tkanki, może wpływać na dowolną część swojego ciała, ostatecznie tworzą niepokój w umyśle chorego który jest spowodowanym uczuciem mniejszej wartości własnego organizmu w całości lub danego organu.

Toczeń może nawet wpływać na mózg, a wszystko co wpływa mózg, może przyczynić się do powstania odczuć niepokoju i leku. Jednakże, uważa się, że większość z tych, którzy cierpią na zaburzenia lękowe są to szczególnie lęki spowodowane przez sama chorobę autoimmunologiczną. Do najbardziej prawdopodobnych powodów, dzięki którym toczeń powoduje niepokój należą:

Stan przerażenia – oczywiście, że toczeń powoduje stan przerażenia u chorych przede wszystkim z powodu trudności w diagnostyce ponieważ toczeń symuluje inne choroby a to sprawia, że chorzy nie śpię całymi godzinami. To z kolei prowadzi do doświadczeń bólowych oraz stresowych związanych z niepewnością, każda niepewność powoduje stan stresu oraz niepokoju.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Bezczynność – toczeń sprawia, że chorzy stają się nieaktywni w każdej płaszczyźnie swojego życia. Brak aktywności fizycznej faktycznie może powodować stres oraz niepokój ponieważ wysiłek fizyczny zabezpiecza organizm przed stresem. Poprzez dostarczenie mu relaksu oraz zmniejszenie napięcia psychicznego. Z tego powodu wiele osób cierpi na zaburzenia lękowe

Objawy – które powoduje toczeń mogą także prowadzić do powstania lęków. Na przykład ból długoterminowy przyczynia się do długotrwałego stresu w toczniu. Mogą pojawić się także problemy z oddychaniem, wysypka na twarzy i ból w klatce piersiowej, mgła mózgu oraz inne objawy które mogą bardzo niepokoić chorego. Istnieje także wiele innych objawów takich jak ataki paniki które mogą być przyczyną przyjmowanych leków związanych z toczniem.

Niepewność – toczeń powoduje u większości chorych wystąpienie niepewności. Jest to stan który przychodzi oraz odchodzi. Jego nasilenie może zmieniać się z biegiem czasu. W większości przypadków niepewność związana jest z zamartwianiem się o swoją przyszłość. Chorzy martwią się czy będą sobie w stanie poradzić oraz czy nie staną się niepełnosprawni. To wszystko jest przyczyną powstania lęku

Leki – wiele leków stosowanych w leczeniu tocznia powoduje lęk jako efekt uboczny. Więc lek może nie być spowodowany objawami tocznia lecz zażywany mi lekami. Wszystkie powyższe czynniki są najprawdopodobniej czynnikami które mogą brać udział w powstaniu lęku. Pamiętaj lek jest chorobą jak każda inna i można nim zarządzać, można go skutecznie leczyć oraz kontrolować. To wymaga odpowiedniej interwencji lekarskiej.

 

Jak zmniejszyć lęk w toczniu


Generalnie najlepszym sposobem leczenia stanów depresyjnych oraz lęków jest wzmożona aktywność fizyczna. Należy więc rozpocząć ćwiczenia, jeść zdrowe produkty spożywcze, więcej spać oraz rozpocząć metody relaksacyjne takie jak medytacja. Oczywiście wszystkie inne metody medyczne należy skonsultować z lekarzem. Mogą być one bardzo pomocne. Bezwzględnie należy rozpocząć naukę metod relaksacyjnych. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem pomocnym w leczeniu lęku może być psychoterapia oraz wizyta u psychologa.