Nadwrażliwość na słońce i toczeń

Co to jest nadwrażliwość na słońce?

  • Czy czujesz, że słońce jest twoim wrogiem?
  • Czy zauważyłeś, że masz nawrót lub czujesz się mniej niż fantastycznie podczas cieplejszych, słonecznych miesięcy lub przy zwiększonej ekspozycji na słońce?
  • Czy masz wysypki lub podrażnienia skóry po ekspozycji na słońce?
  • Czy jesteś wrażliwy na oświetlenie fluorescencyjne?
  • Czy zdiagnozowano u ciebie toczeń ?
  • Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, prawdopodobnie jesteś wrażliwy na światło.
  • Co to znaczy być wrażliwym na światło?

nadwrazliwosc-na-slonce

 

Krótko mówiąc, oznacza to, że masz niezwykle silną reakcję na światło słoneczne. Statystyki pokazują, że ponad połowa wszystkich chorych na toczeń jest również wrażliwych na światło, co czyni ten problem ważnym do zrozumienia. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że statystycznie 40-70% osób z toczniem zauważa zaostrzenie lub nasilenie objawów tocznia po ekspozycji na promienie UV (ultrafiolet). Może to być związane zarówno z naturalnym i sztucznym oświetleniem. Dla pacjentów z toczniem, niektóre leki , które są podawane mogą również zwiększyć nadwrażliwość.

Skąd wiesz, jeśli masz nadwrażliwość na światło?

Kilka rzeczy może ostrzec lub potwierdzić, że możesz mieć nadwrażliwość na światło:

 

1. Wysypka może rozwijać w poprzek nosa i policzków po opalaniu; Znane jest to jako wysypka motyla , często dotyka osób z toczniem. Aby uzyskać więcej informacji na temat wysypki i tocznia, przeczytaj post na blogu odnośnie wysypki..

2. Ekspozycja na słońce może faktycznie doprowadzić do nasilenia tocznia , powodując gorączkę, ból stawów i inne poważne stany zapalne narządów. Ten typ reakcji sprawia, że konieczne jest inteligentne korzystanie ze słońca, gdy masz toczeń.

3. Nadwrażliwość na światło może być potwierdzona photo-testem. Skóra jest naświetlana w różnych obszarach sztucznym światłem z różnych, aby zobaczyć, czy pojawia się wysypka lub jeśli wystąpi oparzenie słoneczne łatwiej niż się spodziewano.

Naturalnie, tak jak wszystkie objawy tocznia , natężenie i częstotliwość są różne dla każdego osobnika z toczniem. Niektórzy mogą mieć ciężką nadwrażliwość na światło, podczas gdy inni mogą nie mieć żadnego. Należy zwrócić uwagę na to, jak własne ciało reaguje na ekspozycję na promieniowanie UV . Zachęcamy do robienia notatek i omówienia wyników z lekarzem.

 

Toczeń i nadwrażliwość: Co mogę zrobić, aby się chronić?


Gdy jest ładna pogoda i weekend, wyjście na zewnątrz wydaje się nas przywoływać (tak długo, jak czujemy się na tyle dobrze), prawda? Lato lub słoneczny czas oznacza grille, wycieczki, pikniki na plaży, wędrówki, przejażdżki rowerowe, wylegiwanie się na podwórku, prace w ogródku itp. Chcemy spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi robiąc ciekawe rzeczy i nie czuć się opuszczonymi, ale możemy uzależniać swoją decyzję odnośnie wyjścia na słońce z naszą wrażliwością na światło.

Dla tych, którzy mają nadwrażliwość i żyją w całorocznym słonecznym klimacie, może to być dylemat przez 365 dni. Czy wrażliwość na światło oznacza, że nie można robić tych rzeczy w ogóle? Oczywiście nie. Istnieją sposoby, aby być inteligentnym w swojej ekspozycji na słońce.

Fakty są oczywiste, niezależnie od tego, czy jest się wrażliwym, czy nie: badania pokazują, że zbyt dużo promieniowania UV może powodować oparzenia słoneczne, które mogą prowadzić do raka skóry, z których niektóre rodzaje mogą być śmiertelne. Te promienie UV mogą uszkodzić skórę, powodować zmarszczki i przedwczesne starzenie się. Jeśli jest się wrażliwym na słońce, to pojawiają się prawdziwe problemy oprócz zaostrzeń i wysypek.

Najlepszą zasadą jest unikanie słońca w południe między 10 rano i 16. Nawet jeśli dzień jest pochmurny, te potężne promienie UV nie są filtrowane przez zachmurzenia.

Noś ochronę przeciwsłoneczną o co najmniej 30SPF (Sun Protection Factor), który blokuje zarówno UVA i UVB. Nie żałuj preparatu na posmarowanie całego ciała. Pocenie się, pływanie oraz odzież mogą usunąć wszystkie filtry przeciwsłoneczne więc bądź czujny i regularne ponownie smaruj się, nie zapominając o karku, uszach i głowie!

Noś ubranie, które zakrywa odsłoniętą skórę. Długie koszule i spodnie z lekkich, luźnych tkanin mogą pomóc chronić skórę i ochłodzić.

Kapelusz z szerokim rondem również może być dobrym pomysłem dla osób z nadwrażliwością.

Mamy nadzieję że informacje te były pomocne w związku z wrażliwością na słońce i toczniem. Nadal możliwe jest, aby cieszyć się ciepłymi letnimi miesiącami, ale jeśli są jesteś wrażliwy, trzeba mądrze korzystać ze słońca! W rzeczywistości, każdy może nauczyć się być bezpiecznym, jednocześnie żyjąc w słońcu, a nie tylko osoby cierpiące na toczeń.