Toczeń jamy ustnej

Toczeń – jest przewlekłą chorobą zapalną wieloukładową o nieznanej etiologii jest to choroba autoimmunologiczna w której układ odpornościowy organizmu mylnie atakuje własne tkanki powodując zapalenia wielonarządowe i różnego rodzaju objawy kliniczne z dominacją zapalenia wielostawowego dużych i małych stawów. Cechą charakterystyczną tocznia są okresy zaostrzeń oraz remisji.

toczen-owrzodzenie-2

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ostateczne etiologia tocznia jest wciąż nieznana jednak naukowcy do dnia dzisiejszego podejrzewają, że przyczyną choroby są czynniki genetyczne i środowiskowe, estrogeny kobiet w trakcie dojrzewania, zakażenia na przykład wirusem oraz doustne środki antykoncepcyjne związane z zaostrzeniem się choroby.

Objawy ze strony jamy ustnej – są to bolesne oraz płytkie owrzodzenia jamy ustnej najczęściej występujące na podniebieniu twardym oraz z miękkim. Owrzodzenia występują u 12% pacjentów ilość ta może wzrosnąć do 30% wraz z czasem postępowania choroby. Zmiany chorobowe na początku mają charakter czerwonej plamki która przekształca się w nieregularne nadżerki oraz owrzodzenia które często łączą się za pomocą blizn. Pojawiają się bardzo często wybroczyny. W 40% przypadków zmianom w jamie ustnej oraz owrzodzeniom może towarzyszyć zespół Sjogrena z ciężką kserostomią.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Mikroskopijne cechy uszkodzenia jamy ustnej:

Histologicznie, zmiany chorobowe ujawniają liszajowate zapalenie błony śluzowej z okołonaczyniowym wysiękiem i pogrubieniem błony podstawnej.

 

Leczenie skutków ubocznych leczenia tocznia jamy ustnej


Profilaktyczna opieka stomatologiczna oraz higiena u pacjentów z toczniem jest bardzo ważna. Płyny do płukania ust takie jak chlorheksydyna może pomóc spowolnić chorób przyzębia w toczniu.

Owrzodzenie błony śluzowe można leczyć za pomocą nadtlenku wodoru do płukania gardła, płynu do płukania gardła, maślanki lub żelu z zawartością steroidów. Wstrzyknięcie choroby w zmiany chorobowe z kortykosteroidów są także skuteczne. Bakteryjne, wirusowe i grzybiczych zakażeń należy traktować tradycyjnymi, sprawdzonymi metodami leczenia specyficznego wobec zakażenia.

Zabiegi stomatologiczne nie powinny być wykonywane u pacjentów z aktywnym toczeń, lub jeśli jest to konieczne. Premedykacja antybiotykowa jest zalecana, ze względu na wysoką częstość występowania bakteryjnego zapalenia wsierdzia.