Toczeń nerkowy – zajęcie nerek w toczniu

W toczniu rumieniowatym układowym (SLE) – występuje jako wada układu odpornościowego w którym organizm rozpoznaje własne komórki jako obce i wytwarza przeciwciała atakując własne komórki. To powoduje powstawanie kompleksów immunologicznych, które krążą po całym organizmie i osadzają się w ścianach naczyń krwionośnych, w tym w naczyniach włosowatych kłębuszków (znajduje się w nerkach). Kompleksy immunologiczne uszkadzają ściany kłębuszków, co powoduje rozwój zapalenia nerek (zapalenie kłębuszków nerkowych). Konsekwencją jest zwiększona przepuszczalność naczyń włosowatych dla substancji, które zwykle muszą być filtrowane (na przykład białka, czerwone ciałka krwi). W zapalenie jest zaangażowana tkanka śródmiąższowa.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zmiany te w znacznym stopniu zakłócają funkcjonowanie nerek, aż do całkowitej utraty funkcji i ciężkiej niewydolności nerek.

Choroby nerek są jednym z pierwszych objawów tocznia. Toczeń jest to choroba autoimmunologiczna tkanki łącznej najczęściej chorują młode kobiety. Często zaostrzenie choroby występuje podczas ciąży szczepień lub po ekspozycji na słońce. Zajęcie nerek w toczniu występuje u 70% pacjentów.

Objawy tocznia nerkowego z zajęciem nerek


Obraz kliniczny tocznia który zajął nerki jest bardzo różnorodny od uporczywego białkomoczu który odzwierciedla stan zdrowia pacjenta ale nie wpływa na rokowanie choroby poprzez ciężkie zapalenie nerek które powoduje gwałtowne objawy takie jak – opuchlizna obrzęk oraz nadciśnienie.

– Krew w moczu.
– Obrzęk (twarzy – głównie wokół oczu, szczególnie w godzinach porannych, stóp i nóg).
– Pragnienie.
– Ból w okolicy lędźwiowej.
– Zwiększone ciśnienie krwi tętniczej.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

W niewydolności nerek, rozwój zauważysz:

– zmniejszenie ilości moczu;
– ogólne objawy zatrucia – nudności, wymioty, osłabienie mięśni, ból – głowy;
– suchość i swędzenie skóry;
– duszność;
– biegunka (biegunka);
– zmniejszenie ostrości wzroku.

Szybko postępujące zapalenie nerek w toczniu – charakteryzuje się obrzękiem , wysokim białkiem w moczu, zmniejszeniem stężenia białek we krwi, wysokim poziomem cholesterolu we krwi (krwi), wysokim ciśnieniem które jest trudne do leczenia. Rokowanie jest słaba.

Zespół nerczycowy, zapalenie nerek (forma nerczycowa) – białko w moczu występuje w mniejszym stopniu, dochodzi do mniej poważnych zaburzeń zawartości białka we krwi oraz cholesterolu, często obserwuje się wzrost ciśnienia krwi oraz obecność krwi w moczu.

Aktywna postać toczniowa z ciężkim zespołem moczowym – umiarkowana ilość białka w moczu oraz obecność erytrocytów i leukocytów. Podwyższone ciśnienie krwi, jest możliwe, ale jest łatwo je leczyć.

Zapalenie nerek z minimalnym zespołem nercyzcowym – małe ilości białka, krwinek białych i czerwonych ciałek krwi w moczu. Ciśnienie krwi zwykle pozostaje normalne. Czynność nerek jest zachowana. Ta forma jest najkorzystniejszą rodzaj uszkodzenia nerek.

 

Diagnostyka


– Analiza skarg chorego (ból w okolicy lędźwiowej, obrzęk twarzy, krew w moczu).
– Analiza historii medycznej (historia) choroby – lekarz zapyta o tym, jak choroba się zaczęła.
– Badania techniczne (kontrola skóry, bóle nerki).
– Analiza moczu – ujawnia białka w moczu, czerwone krwinki, białe krwinki.
– Analiza czynność nerek (stężenie mocznika i kreatyniny we krwi).
– Oznaczanie szybkości przesączania kłębuszkowego  – prowadzi się w celu oceny zdolności wydalniczej nerek.
– Biopsja nerki.
– Możliwe jest również konsultacja nefrologa .

Choroby nerek które rozwijają się mogą mieć charakter ostry lub przewlekły w zależności od stopnia zaawansowania klinicznego

Rozróżniamy trzy warianty toczniowego zapalenie nerek

1. Pierwsza postać jest to postać szybko postępująca czyli podostre zapalenie nerek. Występuje w nim zespół nerczycowy, nadciśnienie czasem złośliwe oraz wczesne objawy niewydolności nerek.

2. Szybkie zajęcie nerek – charakteryzuje się szybkim i postępującym przebiegiem prowadzi do śmierci w przebiegu 6 do 12 miesięcy. Stanowi 20% wszystkich przypadków toczniowego zapalenie nerek. Może mu także towarzyszyć zapalenie serca.

3. Aktywne zapalenie naczyń i nerek występuje wraz z ciężkim białkomoczem oraz zespołem nerczycowym. Obecne są krwinki czerwone w moczu oraz leukocyturia wraz z nadciśnieniem.

Szczególną cechą tocznia który zajmuje nerki jest zespół nerczycowy, ale jest on bardzo rzadki. W zespole nerczycowym występuje typowy białkomocz oraz umiarkowany wzrost zawartości cholesterolu we krwi. Toczeń jest przyczyną 10% przypadków wystąpienia zespołu nerczycowego w dodatku w moczu bardzo często pojawiają się czerwone krwinki. Kolejnym zjawiskiem mogącym wystąpić w toczniowym zajęciu nerek jest ropomocz, który jest wynikiem aktywnego zapalenia nerek oraz łącznego zakażenia dróg moczowych.

Rokowanie jest uzależnione od formy toczniowego zapalenia nerek – najbardziej niekorzystnie rokuje niewydolność nerek która połączona jest z nadciśnieniem.

Leczenie


– Leczenie choroby podstawowej – toczeń rumieniowaty.
– Ograniczenie soli w diecie.
– W okresie ostrej fazy choroby – leżenia w łóżku, ograniczenie aktywności fizycznej.
– Glikokortykosteroidy, cytostatyki, leki przeciwzapalne.
– Gdy powstaje obrzęk oraz wysokie ciśnienie krwi – diuretyki.
– Hemodializa (metoda oczyszczania krwi z produktów metabolizmu azotu za pomocą specjalnych urządzeń) – w przypadku rozwoju niewydolności nerek.
– Przeszczepienie nerki – w  przypadku nieskuteczności powyższych metod leczenia oraz w rozwój niewydolności nerek.
– Po dołączeniu wtórnego zakażenia – antybiotyki.