Toczeń rumieniowaty typu tumidus

Toczeń rumieniowaty typu tumidus – („tumidus” oznacza „opuchnięty”) – to kolejna forma PrzTRS. Powstające w jego wyniku zmiany skórne mają różowy lub fioletowy kolor, i często pojawiają się na terenach nasłonecznionych. Obrzękły toczeń zwykle reaguje na leczenie steroidami i lekami przeciwmalarycznymi, takimi jak hydroksychlorochina (Plaquenil).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Wysypka typu chilblains Zmiany skórne są koloru czerwonawego. Zajmują obszary na palcach u rąk i nóg z powodu stanu zapalnego spowodowanego ekspozycją na zimno. W rzeczywistości, ich nazwa medyczna pochodzi od słowa „chłód” i oznacza „obrzęk zapalny lub blister”. Ten typ wysypki szczególnie często może być bolesny i swędzący. Toczeń chilblains może być również nazywany „Pernio”. Nie należy jednak mylić tego terminu z określeniem „toczeń Pernio”. Określenie „toczeń Pernio” jest bowiem bardziej odpowiednie dla innego typu wysypki, która pojawia się w przebiegu zupełnie innej i odrębnej choroby – zwanej sarkoidozą.

Inną formą PrzTRS jest przerostowa forma DLE. Innymi określeniami używanymi do jej opisu są „hiperkeratotyczny DLE” i „brodawkujący DLE”. Pokrycie rany powstałej w przebiegu DLE jest zbudowane z bardzo zagęszczonej skóry, która wygląda podobnie jak brodawka. W rzeczywistości, określenie „brodawkujący” jest odpowiedniejszym terminem medycznym dla nazywania zmian zwanych „brodawkami”. Ta forma DLE jest dość rzadka.

Leczenie konkretnych przypadków wysypki towarzyszącej toczniowi jest zmienne w zależności od nasilenia choroby. Jeśli zmiany skórne są łagodne i obejmują niewielką powierzchnię ciała, może być użyty na przykład kortyzon takrolimus (krem do stosowania miejscowego). W niektórych przypadkach przewlekłego tocznia mogą być szczególnie przydatne zastrzyki z kortyzonu, stosowane w miejscach zlokalizowania wysypki. Jeżeli wysypka jest bardziej rozległe, to stosuje się leki ogólnoustrojowe, takie jak leki przeciwmalaryczne, azatioprynę, steroidy, talidomid, acetretin, ewentualnie kwas mykofenolowy (jeśli jest to konieczne). Najczęściej wybieranym przez lekarzy sposobem terapii jest przepisanie pacjentowi leków przeciwmalarycznych, na przykład hydroksychlorochiny (Plaquenil), w leczeniu wysypki w przebiegu tocznia.

Jednakże, jeśli hydroxychloroquina okaże się nieskuteczna, lekarze często zalecają dodanie do niej zażywania Auinacrine lub zatrzymują podawanie hydroksychlorochiny i zamieniają ją na chlorochininę. Jeśli jako część wysypki pojawią się również pęcherze, lekarze przepisują lek o nazwie Dapson (który jest także stosowany na przykład do leczenia trądu), który może okazać się w tym przypadku wysoce użyteczny. Wszystkie osoby, które mają toczeń, powinny unikać przebywania w słońcu i codziennie korzystać z odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej na wszystkich obszarach ciała, które są narażone na działanie światła. Jeśli wysypka pozostawiła po sobie jakieś przebarwienia pozapalne (ciemne obszary), dermatolog może być w stanie pomóc, przepisując Lightening. Jest to krem, pomagający zmniejszyć ilość ciemnej pigmentacji, pozostawionej przez wysypkę.

1. Wysypki specyficzne dla tocznia występują tylko u ludzi, którzy chorują na toczeń.

2. Zazwyczaj wysypki specyficzne dla tocznia są łatwe do zdiagnozowania. Ich pojawienie się można zdiagnozować na podstawie oceny fizycznej, ale czasem konieczne jest też przeprowadzenie biopsji skóry.

3. Wszystkie wysypki specyficzne dla tocznia nasilają się podczas ekspozycji skóry na światło UV. Chociaż wszyscy pacjenci z toczniem powinni chronić się przed światłem UV, ci, którzy dostali jakiegoś rodzaju wysypki, powinni być tym bardziej ostrożni.

4. Wszystkie osoby, które mają ostry toczeń, mają postać tocznia układowego (SLE). natomiast większość z tych, którzy mają toczeń przewlekły, nie ma postaci układowej.

5. Leki mogą czasami spowodować powstanie podostrego tocznia skórnego, a zwłaszcza niektóre leki na ciśnienie krwi. W przypadku wystąpienia tego typu wysypki (gdy od niedawna był przyjmowany nowy lek), należy poinformować lekarza, ponieważ powinien on rozważyć zatrzymanie podawania leku i sprawdzić, czy wysypka zniknęła.

6. Przewlekły toczeń rumieniowaty może powodować trwałe blizny, zmiany pigmentu i utratę włosów. Jeśli skóra się dodatkowo błyszczy (zaczerwienienie, zwiększenie rozmiaru uszkodzeń lub tkliwość), należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie. Im szybciej zostanie przeprowadzone odpowiednie leczenie, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że powstałe uszkodzenie będzie trwałe.

7. Leczenie tych schorzeń obejmuje przede wszystkim leki przeciwmalaryczne, takie jak hydroksychlorochina. Niektórzy ludzie, którzy mają szczególnie ciężkie postawie wysypki, mogą wymagać zastosowania mocniejszych preparatów, takich jak sterydy i inne leki immunosupresyjne. W przypadku przewlekłego tocznia skórnego, bardzo pomocne mogą być zastrzyki i kremy z kortyzonu.