Toczeń – właściwa diagnoza

Czasami zdiagnozowanie tocznia jest trudne tylko w niektórych przypadkach u osób z toczniem diagnozę można postawić tego samego dnia. Niestety w większości przypadków będziemy musieli wykluczyć choroby inne niż toczeń aby potwierdzić istnienie tocznia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Trudności związane z diagnozą tocznia wynikają z kilku czynników – przede wszystkim toczeń może rozpoczynać się bardzo powoli powodując jedynie łagodne problemy w pierwszej kolejności, dodatkowe objawy mogą pojawić się z czasem dlatego w większości przypadków jest niemożliwe aby postawić diagnozę osobie chorej na toczeń podczas pierwszego kontaktu z lekarzem. Układ odpornościowy może powodować pewne problemy których dana osoba nie zauważa ale suma sumarum nie są one ostateczne i nasilają się one z czasem.

Na przykład toczeń na samym początku może powodować niespecyficzne zmęczenie oraz obolałość która trwa kilka tygodni – są to z reguły początkowe symptomy rozwoju tocznia. Kilka miesięcy później osoba chora może zauważyć blednący palce bez wystawienia ich na zimno. Jest to charakterystyczne zespół Rajmunda. Następnie osoba chora może czuć się bardzo dobrze przez rok przed rozwinięciem charakterystycznych dla tocznia objawów takich jak bolesne lub opuchnięte stawy. Dlatego tak bardzo trudno jest rozpoznać tocznia ponieważ w początkowym etapie daje on bardzo niecharakterystyczne objawy.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Toczeń może atakować każdą część ciała, jeżeli tak się stanie lekarz musi zróżnicować czy choroba w danym obszarze to na pewno toczeń, ponieważ różne inne choroby mogą symulować objawy które powoduje toczeń. Są to na przykład zakażenia para wirusem, wirusowe wątroby zapalenie typu C, borelioza, zapalenie stawów, zmęczenie, wysypka oraz wiele chorób naczyń krwionośnych które powodują takie same objawy jak toczeń. Jednym z pierwszych badań które wykonuje się w celu potwierdzenia tocznia jest badanie przeciwciał przeciwjądrowych tak zwanych przeciwciał pozytywny ANA.

Jednak samo wykrycie tych przeciwciał po raz kolejny może powodować trudności ponieważ występują one nie tylko w toczniu ale istnieją inne zaburzenia chorobowe takie jak – fibromialgia, zespół przewlekłego zmęczenia, zaburzenia lękowe, depresja, zmęczenie, bóle stawów oraz bóle mięśni które mogą także powodować wzrost przeciwciał ANA.

Wiele innych chorób autoimmunologicznych takich jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy mogą również powodować nie tylko te same objawy co toczeń ale powstanie przeciwciał przeciwjądrowych ANA. Liczba chorób które mogą powodować bardzo podobne objawy a także podobne wyniki diagnostyczne oraz laboratoryjne jest bardzo duża obejmuje to także – choroby nowotworowe, choroby wątroby, choroby płuc oraz choroby nerek.

Zatem postawienie diagnozy związanej z toczniem jest pewnego rodzaju rozwikłaniem układanki – lekarz łączy ze sobą wszystkie dane takie jak wywiad, wyniki badań, badania fizykalne, badania krwi oraz badanie moczu oraz wszystkie inne dostępne badania aby na podstawie tego stworzyć jeden obraz i postawić prawdopodobieństwo występowania tocznia. Lekarz musi także za każdym razem rozważyć wszystkie inne choroby które mogą potencjalnie powodować podobne problemy do tocznia i na podstawie badań analitycznych musi je wyeliminować tylko po to by potwierdzić prawdopodobieństwo wystąpienia tocznia.