Toczniowa mgła mózgowa: Co to jest i jak sobie z tym radzić ?

Czy należysz do zapominalskich ostatnio? Czy masz problemy z koncentracją, zapamiętywaniem lub uczuciem odłączenia lub rozmycia? Jeśli tak, być może przeżywasz poznawcze zaburzenia zwane „mgłą mózgową” (poznawcze, czyli odnoszące się do umiejętności myślenia, które pozwalają zrozumieć, przetwarzać i odpowiadać na informacje). To może być bardzo frustrujące dla was i dla osób wokół was, co może powodować zanikanie pewności siebie, a nawet czyni męczącymi relacje z bliskimi i rodziną. Mgła mózgowa może również negatywnie wpływać na zdolność do pracy na najwyższym poziomie i skuteczne zarządzanie swoim codziennym życiem.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

mgla-mozgowa

Mgła mózgu może mieć różne pochodzenie, takie jak choroby psychiczne lub inne choroby, takie jak toczeń, SLE (Toczeń rumieniowaty układowy), może wpływać na wiele organów w organizmie, w tym w mózgu, może powodować zaburzenia poznawcze lub mgłę mózgu.

Jakie są oznaki mgły mózgu?

Toczniowa mgła mózgu może objawiać się w różny sposób dla każdego. Niektóre z najbardziej powszechnych problemów, które są związane z dysfunkcją poznawczą, to:

  • Niezdolność do skupienia uwagi
  • Niezdolność do zapamiętania lub przypomnienia sobie informacji
  • Trudności w rozwiązywaniu problemów, organizowania informacji i krytycznego myślenia
  • Kłopoty z szybką koordynacją ruchów ręka-oko

Jak te problemy wpływają na codzienne życie?

Jak wspomniano powyżej, każdy doznaje mgły inaczej. Ta mgła może przychodzić i odchodzić wraz z przebiegiem choroby, lub mgła może być stała, niezależnie od wznowy choroby. Oto trzy główne sposoby, w których mgła mózgu może wpływać na codzienne życie:

Pamięć – wiele osób z mgłą toczniową ma trudności z przypomnieniem sobie rozmowy, zadań lub spotkań. Osoby odkrywają, że ciągle gubią przedmioty ważne, jak rachunki, klucze, telefon, itp. Problemy i konsekwencje mogą pojawić się gdy zapomnisz o spotkaniu, wizycie u lekarza, czy imprezie integracyjnej. Możesz zapomnieć, co ludzie mówili do ciebie i co ty sam, powiedziałeś komuś, co wymaga. Może pojawić się potrzeba powtarzania pytań lub uwag. Przyjaciele, rodzina, współpracownicy i opiekunowie mogą stać się coraz bardziej sfrustrowani, obrzucając winą i wyrokując, a przy tym nie rozumiejąc, że jest to stan chorobowy, zaburzenie funkcji poznawczych.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Koncentracja – wiele osób z mgłą mózgu skarży się na trudności w podążaniu za kierunkami, w koncentracji w trakcie czytania i uczenia się nowych, czy przyswajaniu informacji. Również osoby te zgłaszają, że mają problemy z pracą wielozadaniową, czy z koncentracją na więcej niż jednej rzeczy na raz. Brak zdolności do koncentracji i skupienia uwagi mogą być dla każdego objawami z którymi trudno sobie poradzić, ale może być katastrofalne dla studenta lub do kogoś na profesjonalnym stanowisku.

Umiejętności myślenia i zdolność do przetwarzania informacje – czas reakcji może być wolniejszy, powodując opóźnienia w rozmowie, ponieważ chory stara się zrozumieć i zarejestrować informacje. Przejawia się to również w niezdolności do rozwiązywania problemów, planowania, organizowania i myślenia krytycznego. Te umiejętności, które wielu bierze za pewnik, mogą być bardzo trudne dla kogoś z mgłą mózgową. Proste zadania takie jak planowanie i przygotowanie posiłku może przytłoczyć kogoś z tego rodzaju schorzeniem. Poszkodowany może wydawać się mniej inteligentny, zdolny i wiarygodny, co wpływa negatywnie na relacje w rodzinie, szkole, pracy i w społeczeństwie.

Co mogę zrobić, aby poradzić sobie z mgłą mózgową?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów wymienionych powyżej jest omówienie ich z lekarzem. Ważne jest, aby dać mu możliwość poznania przyczyny dysfunkcji poznawczych, wykluczając ewentualne skutki uboczne leków lub innych, bardziej poważnych schorzeń.
Dla wielu, mgła toczniowa jest kolejnym niepokojącym przejawem tej nieprzewidywalnej choroby. Chociaż nie ma żadnego leczenia, istnieje kilka metod radzenia sobie, które mogą pomóc w frustrujących objawach choroby. Stworzyliśmy poniższy rysunek, zawierający kompilację pierwszej dziesiątki najbardziej przydatnych porad dotyczących radzenia sobie z mgłą mózgową w toczniu, do czego przyczyniła się nasza internetowa społeczność.

Dobre wieści!

Jak tu mogą być dobre wiadomości, pytasz? Dobrze, mgła mózgowa, na ogół nie pogarsza się, podobnie jak inne otępienne choroby poznawcze jak choroba Alzheimera. Zamiast tego, te problemy poznawcze prawdopodobnie będą przychodzić i odchodzić, lub intensyfikować i zmniejszać się, tak jak nawroty tocznia. Istnieją również lekarze, którzy specjalizują się w tym i mogą pomóc nauczyć się sposobów pracy nad objawami poznawczymi. Są to:

  • neuropsycholodzy
  • doradcy zawodowi
  • terapeuci poznawczy
  • terapeuci zajęciowi

Ważne jest, żeby specjalista którego wybierzesz, miał doświadczenie, które pomoże ci z koncentracją i problemami z pamięcią, więc zadawaj pytania i bądź swoim najlepszym adwokatem. Ważne jest również, aby pamiętać, że opieką medyczna może być bardziej ograniczona dla tych specjalistów.

Ostatnie słowa

Życie z zaburzeniami funkcji poznawczych, takimi jak mgła mózgu, może spowodować utratę pewności siebie i obniżyć samoocenę. Najbardziej wyczerpującą częścią posiadania tej mgły, może być stres i depresja, które mogą za nią podążać i mieć wpływ na nasze codzienne życie. Jeśli masz odpowiednie narzędzia, jest o wiele łatwiej nauczyć się radzić sobie i żyć z tą chorobą. Dla cennych wskazówek odnośnie dbania o swoje ciało, umysł i duch proszę przeczytać nasz blog – połączenie ciało/umysł. Badania dowiodły, że skuteczność medycyny umysłu / ciała może przyczynić się do zmniejszenia stresorów, które mogą wywołać lub zaostrzyć objawy chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń.

Omówiliśmy co to jest mgła toczniowa, dlaczego tak się dzieje i mam nadzieję, że dostarczyło to pewnych narzędzi do poprawy jakości swojego życia żyjąc we mgle toczniowej. Pamiętaj, aby być sobą. Pamiętaj, że to nie ty i to nie powinno określać ciebie; to jest po prostu kolejnym objawem tocznia. Śledź w pierwszą dziesiątkę wskazówek i otaczaj się osobistym i profesjonalnym wsparciem, czego potrzebujesz. To pomoże ci zacząć odzyskiwać zaufanie, poczucie kontroli, a miejmy nadzieję, że poczujesz się lepiej.