TSH i toczeń

Podwzgórze produkuje hormon tarczycy stymulujący i komunikujący się z przysadką mózgową, gdzie następnie wchodzi do krwiobiegu. Następnie substancja oddziałuje z tarczycą w szyi i powoduje, że zachodzi uwalnianie hormonów tarczycy.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

TSH jest najbardziej wrażliwym i użytecznym testem w wykrywaniu niedoczynności tarczycy lub nadczynności tarczycy. Około dziesięć procent pacjentów, którzy mają toczeń, będzie miało zaburzenia funkcjonowania gruczołu tarczycowego ze względu na autoimmunologiczne choroby tarczycy – dlatego też lekarze często monitorują stężenie TSH u osób chorujących na toczeń.

Jeśli poziom TSH jest nieprawidłowy, lekarz może następnie zalecić wykonanie innych badań czynnościowych tarczycy (takich jak poziom T3 i T4), aby ustalić, czy przyczyną zaburzeń tarczycy jest problem z samą tarczycą, czy może objawy pojawiły się ze względu na uwalnianie nieprawidłowej ilości TSH w mózgu. Jednakże lekarz nie powinien opierać się wyłącznie na wynikach badań T3 i T4, ponieważ mogą one być sztucznie podwyższone lub obniżone z uwagi na różnice w białkach występujących we krwi.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu TSH jest niedoczynność tarczycy z powodu choroby Hashimoto (autoimmunologiczna choroba tarczycy). Zmniejszony poziom TSH może wynikać z nadczynności tarczycy, zwanej także chorobą Gravesa (możliwe, że jej przyczyny również są autoimmunologiczne). Regularne mierzenie poziomu TSH jest również bardzo przydatne w leczeniu innych schorzeń. Na przykład, jeśli pacjent leczony z powodu choroby tarczycy Hashimoto ma podwyższony poziom TSH, musi on pobierać wyższą dawkę leku stymulującego hormony tarczycy. Jeżeli natomiast pacjent ma niższy niż normalnie poziom TSH, musi on przyjmować niższe dawki leków na tarczycę.