Typy łysienia i wypadania włosów w toczniu

Wypadanie włosów czyli łysienie – jest powszechnie doświadczane u ludzi chorych na toczeń. Może być to zjawisko trwałe ale zależy także od wielu przyczyny. U wielu ludzi może doprowadzić do poczucia utraty własnej wartości wprowadzających chorych w depresję i niepokój oraz problemy emocjonalne.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Co powoduje wypadanie włosów u osób z toczniem?

Istnieją dwa główne rodzaje łysienia i wypadania włosów. U osób z toczniem pierwsza forma określana jest jako łysienie bliznowaciejące – jest to taki obszar trwale uszkodzonej skóry w której powstają blizny wskutek czego włosy nie jest w stanie wydobyć się z cebulki. Plamki te nazywane są liszaje na ogół wpływają na całą skórę. Z reguły ograniczają się do małych przestrzeni w różnych obszarach skóry takich jak głowa, szyja, grzbiet oraz ręce. Wysypce liszajowatej bardzo często towarzyszy wysypka w kształcie motyla – ma ona charakter łuszczący się, czerwony, czasem lekko uniesiony ponad powierzchnię skóry. Kiedy zmiany te dotykają głowy bardzo często dochodzi do trwałej utraty włosów.

U innych osób z toczniem najczęstszą postacią utraty owłosienia jest nie bliznowaciejące łysienie – w tym przypadku dochodzi do utraty włosów które niekoniecznie jest formą trwałą. Włosy mogą być cienkie mają tendencja do wypadania oraz łamania się, oraz wolniejszego rośnięcia. Ten typ łysienia wynika z tego, że cebulki włosowe są podatne na przeciwciała, najprawdopodobniej także oszczędzają energię całego organizmu. Warunkiem wystąpienia i rozpoznania tej postaci jest odrost włosów.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Kolejną przyczyną łysienia u ludzi z tocznie u którym nie powstały blizny jest łysienie plackowate. Łysienie plackowate jest rzeczywiście samo w sobie chorobą autoimmunologiczna w której układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe i powoduje wypadanie włosów zwykle w małych obszarach. W dodatku możemy odróżnić także inne przyczyny wypadania włosów:

– Zaburzenia tarczycy (odwracalne)
– Stres (odwracalne)
– Leki (takie jak leki przeciwmalaryczne, steroidy, metotreksat, leflunomid i cyklofosfamid)
– Niedobory żywieniowe
– Starzenie się

 

Jaki jest najlepszy sposób na radzenie sobie z wypadaniem włosów w toczniu?

Otóż nie ma sprawdzonych schematów radzenia sobie z utratą włosów, ponieważ środki zapobiegawcze mogą oddziaływać różnie na wiele sposobów u wielu osób.

Oto wskazówki które mogą być pomocne w radzeniu sobie z wypadaniem włosów:

1. Jeżeli masz bliznowaciejące łysienie w toczniu lub łysienie plackowate lub nie bliznowaciejące bardzo ważne jest aby chronić się przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Większość osób z toczniem jest wyjątkowo wrażliwych na działanie światła UV. Nalezy chronić się przed światłem ultrafioletowym, wtedy zmniejsza się wysypka oraz poprawia się stan włosów. Można stosować filtry UV, mogą one skutecznie chronić naszą skórę przed działaniem promieni UVA oraz UVB. Wskazane jest także aby w przypadku bardzo słonecznych dni nosić nad sobą parasol ochronny. Trzeba pamiętać że sztuczne oświetlenie szczególnie żarówki energooszczędne oraz oświetlenie fluorescencyjne mogą także emitować promieniowanie ultrafioletowe i powodować reakcje uczuleniowe u osób z toczniem.

2. Myj włosy bardzo delikatnym szamponem dla niemowląt oraz po umyciu używaj odżywek z filtrami do opalania. Unikaj mocnego ucisku na włosy oraz ogranicz korzystanie z narzędzi które podgrzewają włosy takie jak – lokówki, prostownice oraz suszarki czy gorące powietrze. Zabiegi chemiczne wpływające na włosy szczególnie na stylizację włosów na bazie alkoholu mogą podrażnić skórę więc należy ich unikać. Dodatkowo częste szczotkowanie oraz naciąganie włosów może zwiększyć ich utratę.

3. Zdrowe odżywianie oraz dieta jest bardzo ważnym elementem w leczeniu tocznia. Istnieją pewne pokarmy których należy unikać ponieważ mogą przyczynić się do wypadania włosów. Jeżeli obawiasz się, że niedobory żywieniowe mogą przyczynić się do utraty włosów najlepiej skontaktuj się z lekarzem. Tabletki witaminy oraz suplementy diety nie są alternatywą do tego aby jeść zdrowo i mądrze.

4. Unikaj stresu oraz znajdź czas na relaks. Stres może być bardzo ważnym czynnikiem spustowym zaostrzającym toczeń. Może także powodować wzmożone wypadanie włosów. Jeżeli to możliwe nalezy unikać sytuacji stresowych. Poproś twoją rodzinę przyjaciół oraz współpracowników o pomoc jeżeli czujesz sytuację stresową. Należy nauczyć się technik relaksacyjnych ponieważ pomagają one znacznie w zwalczaniu stresu.

5. Nie eksperymentuj na własną rękę. Nie warto jest eksperymentować na własną rękę przyjmujący dodatkowe leki bez zgody lekarza. Proszę pamiętać, że wszelkiego rodzaju leki które mogą zwiększać porost włosów mogą zawierać także składniki które dodatkowo podrażniają skórę i mogą spowodować odwrotny efekt.