Udar mózgu w toczniu

W przypadku wystąpienia skrzepu krwi w jednej z tętnic mózgu, następuje spadek przepływu krwi do tej części mózgu, przez co narażona na to część mózgu umiera. Terminem na to schorzenie jest „udar mózgu” (CVA) lub częściej „skok”. W pewnym sensie można myśleć o nim jako o „ataku serca mózgu”. Czasami obecność skrzepów krwi w mózgu może mieć charakter tymczasowy. Objawy powodujące taki stan są wówczas krótkie i po pewnym czasie całkowicie zanikają.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Jest to określane jako „przejściowe niedokrwienie mózgu” (TIA) – słowo „przejściowe” oznacza właśnie „trwanie przez krótki czas”. Choć rokowania TIA są znacznie lepsze niż stałych problemów obserwowanych w CVA, to jednak obserwowanie przypadków pojawienia się takiego stanu wciąż pozostaje bardzo ważną sprawą. Każdy bowiem, kto chociaż raz miał TIA, znajduje się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na pełnowymiarową postać CVA w pewnym momencie w przyszłości.

Objawy całkowicie CVA zależą od tego, która część mózgu zostanie dotknięta chorobą. Mogą to być trudności z mówieniem, drętwienie, osłabienie, opadające mięśnie twarzy, niewyraźne widzenie, utrata wzroku, ból głowy i niezdolność do normalnego poruszania się. Lekarz może podejrzewać, że dana osoba miała CVA, jeśli badanie fizykalne pokazuje kompatybilne znaki. Badania obrazowe mózgu, takie jak tomografia komputerowa lub MRI, może potwierdzić diagnozę. CVA może wystąpić z innych przyczyn u ludzi, którzy mają toczeń.