Układ oddechowy i toczeń

Układ oddechowy, zwany także układem płucnym (od jednego z jego elementów, czyli płuc), rozpoczyna się od nosa i ust, którymi pobieramy powietrze. Następnie układ jest kontynuowany w dół głównym narządem zwanym tchawicą, która rozgałęzia się na mniejsze odnogi o nazwie oskrzela i następnie kończy się w płucach. Ostatnia część płuc, do której dociera powietrze, którym oddychamy, to małe, mikroskopijne pęcherzyki, zwane pęcherzykami płucnymi, które mają bardzo cienkie ściany wyłożone drobnymi naczyniami krwionośnymi, zwanymi naczyniami włosowatymi.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Tlen jest absorbowany z powietrza, którym oddychamy, za pośrednictwem ścian pęcherzyków. Tlen wędruje następnie do naczyń włosowatych, a na koniec rozpuszcza się w krwiobiegu. Krew dochodząca do płuc poprzez tętnice płucne ma niebieskawy kolor, ponieważ brakuje w niej tlenu. Gdy więcej tlenu jest wchłaniane do naczyń krwionośnych na poziomie pęcherzyków płucnych, tlen wiąże się z hemoglobiną obecną w czerwonych komórkach krwi – co powoduje, że krew uzyskuje czerwonawą barwę. W tym samym czasie, gdy wchłaniany jest tlen, pobierane są również inne gazy, których ciało nie potrzebuje (co najważniejsze, dwutlenek węgla).

Są one uwalniane z tych drobnych naczyń krwionośnych w ścianach pęcherzyków płucnych do powietrza, dzięki czemu można zrobić wydech i usunąć je z organizmu. Toczeń może potencjalnie wpływać na zaburzenie funkcjonowania którejkolwiek z tych struktur, co powoduje pojawienie się u pacjenta trudności z oddychaniem. Niniejszy rozdział koncentruje się właśnie na tych problemach.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Chociaż toczeń może dotyczyć dowolnej części układu oddechowego, podstawowym obszarem, który jest zaangażowany w chorobę, jest system dolnych dróg oddechowych, czyli sfera na poziomie pęcherzyków i tkanki śródmiąższowej, naczyń krwionośnych, płuc i opłucnej wyściółki płuc. U około pięćdziesięciu procent ludzi, którzy mają toczeń, może rozwinąć się zaangażowanie układu oddechowego w chorobę.