Witamina D i toczeń

Witamina D – jest bardzo ważna dla organizmu, jest produkowana przez komórki skóry. Najczęściej jej rola związana jest z utrzymaniem prawidłowego stężenia wapnia w organizmie i utrzymywaniem mocnych kości.

witamina-d

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Jednakże witamina D jest także ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Brak witaminy D jest związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na pewne choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca młodzieńcza, stwardnienie rozsiane i reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto, ludzie, którzy posiadają zwiększoną pigmentację skóry (osoby pochodzenia afrykańskiego i Hiszpanie) mają niższy poziom witaminy D, ponieważ pigment skóry melanina zapobiega przenikaniu światła ultrafioletowego do skóry. Taka skóra ma trudności w wytwarzaniu wystarczającej ilości witaminy D w wyniku jej karnacji. Te grupy etniczne mają niższy poziom witaminy D niż grup o lżejszej karnacji – takie jak rasa kaukaska.

W 2012 badania wykazały, że gdy światło oddziaływało na ludzi, którzy mieli toczeń oraz niski poziom witaminy D w miesiącach zimowych, byli bardziej narażone na ich zaostrzenia tocznia w porównaniu do momentów, kiedy ich poziom witaminy D wzrósł w miesiącach, które miały dużo słońca. Odkrycie to jest interesujące, ponieważ zwykle kojarzy się większą ekspozycje na słońce z większa ilością zaostrzeń w toczniu (z powodu wzrostu natężenia w świetle UV). Zwiększa to dowód konieczności zachowania odpowiedniego poziomu witaminy D, aby zapewnić lepszą pracę układu odpornościowego.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Większość ludzi, którzy chorują na toczeń ma niski poziom witaminy D i powinni regularnie brać witaminę D w postaci suplementu. Liczne badania wykazały, że ludzie, którzy mają cięższe postacie tocznia mają niższy poziom witaminy D, w porównaniu z tymi, którzy mają łagodniejszy przebieg choroby. W rzeczywistości, nawet badania z 2012 roku wykazały, że poziom witaminy D może być potencjalnie wykorzystane do monitorowania aktywności tocznia, podobnie jak inne badania krwi, które śledzą nasilenie objawów tocznia, takie jak przeciwciała anty-DS oraz ANA. Niedobór witaminy D może być rozpatrywany jako możliwa przyczyna lub wyzwalacz tocznia u kogoś kto rodzi się z genami predysponującymi do powstania tocznia.