Wpływ tocznia na płuca i układ oddechowy?

Zapalenie spowodowane przez toczeń mogą mieć wpływ na płuc w różny sposób, i mogą obejmować błony płuca, same płuca i naczyń krwionośne.

Zapalenie opłucnej

Najczęstszym objawem tocznia poprzez jego wpływ na płuca jest zapalenie opłucnej, która obejmuje płuc z zewnątrz. Pierwszym objawem zapalenia opłucnej, często jest ostry, przeszywający ból w określonym obszarze lub obszarach klatki piersiowej. Ból ten pogarsza się gorsza, jeśli chory bierze głęboki oddech, ma kaszel, kicha lub śmieje się. Może także wystąpić duszność. Czasami zapalenie to przebiega z normalną ilością płynu w przestrzeni pomiędzy płucami i ścianą klatki piersiowej, lecz kiedy do tej przestrzeni dostaje się płyn wycieka taki nazywany jest wysięk. Ból opłucnej z lub bez wysięku, znajduje się u 40 do 60 procent osób z toczniem.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zapalenie płuc

Objawy zapalenia płuc, które mogą wystąpić to gorączka, ból w klatce piersiowej, duszność i kaszel. Zakażenia wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby są najczęstszą przyczyną zapalenia płuc.

Przewlekłe rozlane śródmiąższowe zapalenie płuc

Gdy zapalenie płuc jest przewlekłe może powodować powstawanie blizn. Blizny mogą zapobiec łatwemu przedostawaniu się tlenu z płuc do krwi, a to może powodować rozproszone choroby śródmiąższowe płuc. Objawy, które mogą wystąpić to przewlekły suchy kaszel, ból w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem w trakcie wysiłku fizycznego.

Zatorowość

Skrzepy krwi blokujące tętnice prowadzące do płuc nazywane są zatorowością płucną. Skrzepy krwi powodują ból w klatce piersiowej i duszność, ale mogą również prowadzić do zmniejszenia przepływu tlenu w płucach. Chorzy na toczeń są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia zatorowości płucnej, często mają przeciwciała antyfosfolipidowe, występują u nich uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby