Wysoki poziom cholesterolu w toczniu

Poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL („złego cholesterolu”) pomaga obniżyć przestrzeganie diety o niskiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości cholesterolu. Regularne ćwiczenia aerobowe pomagają zwiększyć poziom HDL („dobrego cholesterolu”) i najprawdopodobniej zmniejszają szanse na złe stany prozapalne HDL (wspomniane wcześniej). Ludzie, którzy chorują na toczeń, a którzy mają nieprawidłowy poziom cholesterolu, powinni sumiennie przestrzegać zdrowych nawyków żywieniowych.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ponadto, jak już wspomniano powyżej, do zwiększenia poziomu HDL może się również przyczynić umiarkowane spożycie alkoholu. Z kolei przyjmowanie hydroksychlorochiny (Plaquenil) zmniejsza zarówno całkowity poziom cholesterolu, jak i stężenie złego cholesterolu LDL. Wiele pacjentów, którzy cierpią z powodu tocznia, powinno również rozważyć zażywanie leków, zwłaszcza tych pochodzących z grupy statyn (patrz: Tabela 21.4), aby kontrolować za ich pomocą odpowiedni poziom cholesterolu. Niektórzy eksperci od tocznia posuwają się nawet tak daleko, że polecają przyjmowanie statyny każdemu, kto ma toczeń. Prawdopodobnie zażywanie statyny jest to dobrym pomysłem dla każdego, kto ma toczeń, a kto jednocześnie miał którykolwiek z wymienionych poprzednich czynników ryzyka, i kto jest w związku z tym narażony na zwiększone ryzyko pojawienia się miażdżycy.

Ogólnie rzecz biorąc, statyny są lekami bezpiecznymi. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi związanymi z ich stosowaniem są bóle głowy i zaburzenia żołądkowe. Są to na ogół objawy łagodne i ustępują samoczynnie, gdy tylko dana osoba przestanie zażywać lek. Jeśli pacjent zażywa te leki, jego lekarz prowadzący na pewno będzie chciał regularnie sprawdzać testy krwi w kierunku zbadania funkcjonowania wątroby, aby upewnić się, że nie rozwijają się podrażnienia wątroby spowodowanie przyjmowaniem statyn. Niewielka ilość osób podczas przyjmowania statyn może dostać zapalenia mięśni. Jeśli podczas przyjmowania omawianej substancji wystąpi ból mięśni lub osłabienie mięśniowe, bardzo ważnym jest, aby od razu skonsultować się z lekarzem – by móc zobaczyć, czy pojawiło się to ze względu na statyny, czy z powodu jakiejś innej przyczyny. Ludzie, którzy mają ciężką chorobę wątroby i kobiety w ciąży nie powinny przyjmować leków zawierających statyny.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

1. Po pierwszych pięciu latach posiadania toczeń, najczęstszymi przyczynami śmierci u osób z toczniem są schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca, udary mózgu i zakrzepy. Dlatego też bardzo ważnym jest, aby wszystkie osoby, które mają toczeń, zrobiły wszystko w celu zapobiegnięcia wystąpienia tych problemów.

2. Tak zwana przyspieszona miażdżyca (zwany również szybką miażdżycą) występuje u wielu osób z toczniem. Na przykład, u kobiet pochodzenia afroamerykańskiego ataki serca występują u około dwadzieścia lat młodszych pacjentek niż w przypadku ich rówieśniczek, które nie mają tocznia.

3. Powody, dla których u osób, które mają toczeń, rozwijają się przyspieszone formy miażdżycy obejmują: cukrzycę, otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia poziomu cholesterolu, zapalenie naczyń krwionośnych ze względu na toczeń rumieniowaty, zapalenie nerek, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, podwyższony poziom homocysteiny, brak ruchu, choroby układu krążenia, używanie sterydów, palenie papierosów i predyspozycje genetyczne.

4. Bardzo ważne jest, aby wszystkie osoby, które mają toczeń, regularnie odwiedzały lekarzy medycyny pierwszego kontaktu (medycyna wewnętrzna lub lekarz rodzinny) w celu monitorowania i ewentualnego leczenia czynników ryzyka chorób układu krążenia, takich jak cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, otyłość i nadciśnienie.

5. Wysoki poziom „dobrego cholesterolu” HDL w przypadku tocznia niekoniecznie jest faktycznie czymś pożądanym. Zapalenie z powodu tocznia może potencjalnie wytwarzać prozapalne postacie HDL, które mogą w rzeczywistości powodować ataki serca i udary mózgu. Jest to szczególnie problemem u osób z toczniem, które nie korzystają regularnie z odpowiedniej opieki medycznej.

6. Systematyczność we wdrażaniu zdrowych zmian stylu życia, takich jak prawidłowe odżywianie się, regularne ćwiczenia fizyczne, niepalenie papierosów oraz utrzymywanie właściwej masy ciała, mogą zmniejszyć problemy sercowo-naczyniowe.

7. Rozważ przyjmowanie 81 mg aspiryny codziennie, jeżeli takie zalecenie zostało zatwierdzone przez Twojego lekarza. Aspirynę można zażywać w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub zakrzepu.

8. Przyjmowanie hydroxychloroquiny (Plaquenil) zmniejsza szanse na pojawienie się zakrzepów.

9. Staraj się utrzymywać ciśnienie krwi poniżej 140/90. Jeśli u pacjenta występuje choroba nerek lub miał zawał on serca czy udar mózgu, należy utrzymywać ciśnienie krwi wynoszące poniżej 130/80.