Wysoki poziom cholesterolu w toczniu

Cholesterol jest naturalną i niezbędną częścią ciała. Ciało tworzą miliony pojedynczych komórek, a każdą z tych komórek otacza bardzo cienka błona komórkowa, utrzymując je w stanie nienaruszonym. Bardzo ważnym składnikiem błon komórkowych jest właśnie cholesterol. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przyczyniając się do ochrony tych wewnętrznych części komórki od świata zewnętrznego. Cholesterol posiada również inne bardzo ważne funkcje. Cholesterol jest potrzebny do produkcji hormonów płciowych, takich jak estrogen i testosteron.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ponadto, niektóre rodzaje cholesterolu są niezbędne do wchłaniania nadmiaru tłuszczu z organizmu i krwi. Jednakże, zbyt duża ilość cholesterolu może być zła. Zbyt dużo cholesterolu może gromadzić się wewnątrz ciała, jeśli dana osoba albo je za dużo żywności, albo gdy jej organizm samoczynnie wytwarza zbyt dużo cholesterolu (co jest zwykle determinowane przez genetykę). Nadmiar cholesterolu może powodować problemy w naczyniach krwionośnych poszczególnych organów ciała. Cholesterol jest głównym składnikiem blaszek miażdżycowych, którymi zatykają się tętnice u osób chorujących na miażdżycę. U ludzi, którzy mają toczeń, może rozwijać się wysoki poziom cholesterolu z powodu prowadzonego u nich leczenia steroidami lub w wyniku otyłości.

W organizmie istnieje wiele różnych rodzajów cholesterolu, a lekarz może mierzyć kilka z nich na podstawie badania krwi. Lipoproteiny o małej gęstości (LDL) to tak zwany „zły cholesterol”, który odgrywa ważną rolę w tworzeniu się płytek w tętnicach. Natomiast lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL) określane są „dobrym cholesterolem”. Celem HDL jest w rzeczywistości usuwanie nadmiaru cholesterolu z komórek, które wytwarzają płytki gromadzące się w naczyniach krwionośnych, wysyłając nadmierny cholesterol do wątroby, gdzie można go unieszkodliwić. W związku z tym, powinieneś mieć małą ilość „złego cholesterolu” LDL i wysoki poziom dobrego cholesterolu” HDL.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Pełne badanie cholesterolu (zwane także panelem lipidowym, profilem lipidowym lub panelem cholesterolu) jest testem krwi, który mierzy ilość cholesterolu i trójglicerydów (rodzaj tłuszczów) we krwi. Bardzo ważnym jest, aby wykonać to badanie w czasie ośmiu godzin od pobrania krwi, aby uzyskać dokładny odczyt (podobnie, jak robi się w przypadku badania dokładnego wyniku glukozy). Prawidłowe wartości stężenia cholesterolu dla różnych badań różnią się w zależności od wieku, płci i rasy pacjenta – tym samym określa się je w laboratorium w oparciu o właśnie takie czynniki. Lekarze muszą być zatem bardzo ostrożni przy ocenie wyników badań cholesterolu. Jak zostanie wspomniane w dalszej części, u osób z toczniem cholesterol HDL nie zawsze jest „dobrym cholesterolem”.