Zaburzenia autonomiczne w toczniu

Autonomiczny układ nerwowy jest odpowiedzialny za aktywność elektryczną wszystkich funkcjonujących części organizmu, nad którymi nie mamy świadomej kontrolę. Nerwy autonomiczne są nerwami, które utrzymują prawidłowe bicie serca, zwężają i rozszerzają źrenice oczu, utrzymują mięśnie poruszające się w przewodzie pokarmowym do transportu i trawienia we właściwym kierunku, powodują, że gruczoły potowe wydzielają pot, gdy danej osobie jest gorąco gdy jest lub podekscytowana.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Nerwy autonomiczne są również odpowiedzialne za pełnienie niektórych funkcji, którymi czasem można sterować, takich jak oddychanie i mruganie. Zachorowanie na toczeń może mieć wpływ na działanie tych nerwów, ale zwykle nie jest istotny problem w ogromnej większości przypadków. Jednakże, jeśli chorobą są dotknięte niektóre specyficzne nerwy, może to prowadzić do pojawienia się zaparć, wystąpienia zawrotów głowy podczas wstawania i nadmiernego pocenia się, jak również do innych trudności. Problemy te mogą być spowodowane także z powodu różnych leków, jak również innych problemów zdrowotnych, które sprawiają, że ​​właściwa diagnoza jest dla lekarza pewnym wyzwaniem. Jeżeli omawiany problem pojawi się ze względu na toczeń, taka osoba leczona jest kortykosteroidami.

1. Wyrażenie „autonomiczny układ nerwowy” odnosi się do nerwów obwodowych, które powodują, że nasze ciało robi rzeczy, które zwykle nie podlegają świadomej kontroli (są to takie czynności, jak mruganie, bicie serca, pocenie się, przesuwanie jedzenia przez przewód pokarmowy i regulowanie ciśnienia krwi).

2. Zaburzenia autonomicznego układu nerwowego rzadko powodują poważniejsze problemy u osób z toczniem.

3. W przypadku wystąpienia problemów z nerwami autonomicznymi, bardzo ważne jest upewnienie się, że nie jest to spowodowane lekami.

4. W przypadku zaburzeń układu autonomicznego które są spowodowane obecnością tocznia, pod uwagę może być brane zastosowanie leczenia sterydami.