Zapalenie mięśni w toczniu

Zapalenie dotyczy zapalenia mięśni wywołane przez bezpośredni atak przez układ odpornościowy – może wystąpić u 10% osób, które mają toczeń. Zapalenie może powodować osłabienie mięśni. W rzeczywistości, chociaż może wystąpić pewna obolałość mięśni (zwana bólem mięśniowym), rzeczywiste osłabienie mięśni jest bardziej powszechne.

zapalenie-miesni

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zapalenie mięśni zazwyczaj wpływa na mięśnie najbliższe barków, bioder i ud. Dlatego niektórzy ludzie mają trudności w podnoszeniu rąk do mycia włosów lub mają trudności we wstawaniu z krzesła bez użycia rąk do pchania się w górę ze względu na słabość tych poszczególnych grup mięśniowych. Lekarz może zbadać słabość tych mięśni na podstawie badań w których może znaleźć podwyższoną aktywność enzymów mięśniowych we krwi takich jak CPK, aldolaza, LDH oraz zmiana stężenia AspAT.

Jedną z prób badania zaburzeń mieści jest elektromiogram – EMG w skrócie. Badanie to, wykonane jest w gabinecie lekarskim lub w szpitalu, i mierzy ono aktywność elektryczną mięśni. Nie jest to bardzo wygodne badanie, ponieważ badanie wykorzystuje techniki polegające na użyciu małych igieł i wszczepieniu ich do mięśni w celu pomiaru ich aktywności elektrycznej, gdy dana osoba jest w stanie spoczynku.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Zazwyczaj lekarz zleci także badanie przewodnictwa nerwowego w tym samym czasie co EMG w celu ustalenia, czy istnieją dowody zaangażowania nerwów w toczeń który powoduje osłabienie mięśni. Techniki dotyczące elektrod przyklejonych do skóry, powodują małe wstrząsy elektryczne występujące pomiędzy elektrodami, aby sprawdzić, jak dobrze reagują nerwy. Badanie to jest także niewygodne z powodu „porażenia prądem elektrycznym”, ale znowu, może stanowić bardzo ważne informacje dotyczące stanu zdrowia nerwów.

Jeśli lekarz podejrzewa zapalenie mięśni, może również zamówić wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI) w mięśniach, aby sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na stan zapalny. MRI jest szczególnym rodzajem obrazowania zwykle odbywa się u osoby w pozycji leżącej na stole, a następnie wprowadza się wąską rurkę, gdzie fale magnetyczne pomagają sfotografować organizm. Ponieważ procedura ta nie wykorzystuje promieniowania, nie ma ryzyka zachorowania na raka w wyniku przeprowadzonego badania. Czasami MRI nie jest pomocny, jeśli istnieje znacząca ilość obiektów metalowych w organizmie i badanie to może być wtedy niebezpieczne, jeśli ktoś ma na przykład rozrusznika serca lub inne wszczepione urządzenia elektroniczne.

Ponadto, ludzie, którzy mają tendencje klaustrofobiczne często mają trudności z poddaniem się temu badaniu, ponieważ człowiek musi wejść do bardzo wąskiej rurki i słyszy bardzo głośne dźwięki z urządzenia. Jeśli masz tendencje klaustrofobiczne, może warto poprosić lekarza o leki na uspokojenie nerwów.

Lekarz powinien rozważyć inne opcje po przeprowadzeniu powyższych badań, może być konieczne wykonanie biopsji mięśni. Biopsja jest terminem medycznym gdy lekarz pobiera kawałek tkanki z ciała do badania pod mikroskopem. Lekarz najczęściej wykonuje biopsję mięśnia z dużego mięśnia z udo lub mięśnia naramiennego na górnej części ramienia. Biopsję zazwyczaj wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, w obszarze znieczulenia, a następnie wykonuje się cięcia w skórze aż do mięśni, kolejko kawałek mięśnia usuwa się i wysyła do laboratorium.

Lekarz następnie zamyka nacięcie za pomocą szwów. Jeśli wystąpi zapalenie mięśni u osób z toczeń, lekarze zwykle traktują go sterydami. Czasami również używa się leków immunosupresyjnych, takich jak metotreksat, azatiopryna, mykofenolan lub immunoglobuliny dożylnie (IVIg). Jednakże, jeśli osoba ma tylko bóle mięśni (bóle mięśniowe) bez rzeczywistego zapalenie mięśni (zapalenie mięśni), mięśnie są leczone poprzez leki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen (Tylenol), niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen i naproksen) lub inne środki przeciwbólowe jak tramadol (Ultram i Ultracet).

Podobnie jak w przypadku zapalenia stawów i bólów stawów, regularne ćwiczenia są bardzo ważne u ludzi którzy mają zapalenie mięśni lub bóle mięśniowe. Regularne ćwiczenia wzmacniające są bardzo ważne dla ludzi, którzy odczuwają rzeczywiste osłabienie mięśni i zapalenie mięśni.

Również inne problemy niż zapalenie mięśni i uszkodzenie nerwów mogą spowodować osłabienie mięśni u osób, które chorują na toczeń (i jest to powód, dla którego wszystkie te różne badania są często konieczne). Na przykład, sterydy (leki stosowane w leczeniu zapalenia mięśni) mogą potencjalnie powodować uszkodzenie mięśni, osłabienie, powodując, że włókna mięśniowe stają się mniejsze.

Ten rodzaj problemów z mięśniami zazwyczaj nie powoduje podwyższonej aktywności enzymów mięśniowych i biopsji mięśnia pokaże mniejsze niż normalne włókna mięśniowych bez ich zapalenia. Jest to bardzo ważne dla lekarza, ponieważ w leczeniu tocznia oraz zapaleniu mięśni jest stosuje się sterydy lub zwiększenie dawki steroidów, a leczenie steroidami wywołuje osłabienie mięśni (tzw miopatię steroidowa). Inne możliwe przyczyny osłabienia mięśni obejmują inne leki (takie jak leki przeciwmalaryczne) i problemy metaboliczne, takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy i niedoczynności tarczycy.