Zapalenie naczyń krezkowych w toczniu

Choroba powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszając tym samym dopływ krwi do narządu lub układu zależnego od takich szczególnych naczyń, co prowadzi do uszkodzenia tkanek, bólu, a nawet śmierci tych konkretnych tkanek (z powodu niedotlenienia i niedostarczenia potrzebnych składników odżywczych). Tętnice krezkowe umożliwiają dopływ krwi do żołądka i jelit. Jeśli działanie tej sieci naczyń zaburzy się z uwagi na toczeń, może to być jednym z najgroźniejszych powikłań samego tocznia. Zaburzenia funkcjonalności w obrębie omawianych naczyń powodują ból brzucha, gorączkę, wymioty, krwawą biegunkę, a nawet wytworzenie się otworu w ścianie jelita.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zazwyczaj schorzenie występuje u osób z ciężką postacią tocznia. Na szczęście, taki stan nie występuje zbyt często, pojawiając się jedynie u około jednego procenta ludzi, którzy mają toczeń. Takie rozpoznanie choroby można zrobić, wykonując analizę nazywaną arteriogramem. Podczas badania, specjalny barwnik kontrastu rentgenowskiego jest wtryskiwany do naczyń krwionośnych organizmu, a promienie rentgenowskie umożliwiają obserwację kształtów tętnic brzucha. Zapalenie naczyń może być widoczne jako obecność obszarów o nieprawidłowych kształtach i obecność przewężeń tętnic. Leczenie schorzenia polega na chirurgicznym usunięciu jakichkolwiek martwych części jelita oraz podawaniu wysokich dawek steroidów i innych leków immunosupresyjnych, takich jak cyklofosfamid. Niestety, omawiana choroba ma bardzo wysoki współczynnik śmiertelności, nawet wtedy, gdy jest szybko i odpowiednio leczona.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Niektórzy ludzie, którzy mają zatory tętnic krezkowych, mogą być również pozytywni dla obecności przeciwciał antyfosfolipidowych. Przeciwciała antyfosfolipidowe powodują powstawanie skrzepów krwi w tętnicach, które mogą powodować poważne problemy jelitowe, a nawet doprowadzić do śmierci części jelita. Tacy pacjenci są traktowani lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna (Coumadin).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

1. Choroba naczyń krezkowych występuje wtedy, gdy naczynia krwionośne, które dostarczają krew do żołądka i jelit, zaangażują się w zapaleniem z powodu tocznia.

2. Zapalenie naczyń krezkowych powoduje bóle brzucha, wymioty, biegunkę i krwawe odchody.

3. Zapalenie naczyń krezkowych może zostać zdiagnozowane na arteriogramie rentgenowskim.

4. Zapalenie naczyń krezkowych jest leczone podawaniem wysokich dawek steroidów i środków immunosupresyjnych, takich jak cyklofosfamid.

5. Niestety, zapalenie naczyń krezkowych wykazuje wysoką śmiertelność wśród pacjentów, ponieważ może spowodować potencjalną perforację jelita (pojawienie się dziury w jelicie) oraz doprowadzić do śmierci jelita.