Zapalenie naczyń skóry w toczniu

„Zapalenie naczyń” oznacza „zapalenie naczyń krwionośnych”. Zapalenie naczyń może wystąpić w naczyniach krwionośnych różnych organów u osób z toczniem. W przypadku wystąpienia zapalenia naczyń, może pojawić się zmniejszony przepływ krwi do określonego obszaru organizmu. Utrudniony przepływ krwi przez naczynia krwionośne może wywoływać ból i uszkodzenia tkanek. Naczynia krwionośne mogą przeciekać, powodując obrzęk i krwawienie do otaczających je tkanek.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Gdy zapalenie występuje w naczyniach naczyń krwionośnych skóry, może się ono ujawnić w wielu różnych postaciach. Plamica wyczuwalna jest najbardziej rozpowszechnioną formą zapalenia skóry. Lekarz może również zdiagnozować ją u pacjentów z naczyniami leukocytoklastycznymi. Zdarza się to najczęściej w obrębie kończyn dolnych i wygląda jak kilka malutkich obszarów, pokrytych siniakami. Określenie „namacalny oznacza, że ​​posiniaczone obszary są lekko uniesione – tak, że mogą być odczuwalne po dotknięciu palcami posiniaczonego obszaru. Stan ten pojawia się ze względu na niewielkie ilości wycieku krwi w związku ze stanem zapalnym naczyń krwionośnych znajdujących się pod powierzchnią skóry. Z powodu wycieku płynu z objętych stanem zapalnym naczyń krwionośnych do tkanki kostek i nóg, często pęcznieją kostki nóg.

Gdy zapalenie naczyń skóry powoduje namacalną plamicę, zwykle nie powoduje większego problemu poza wyglądem kosmetycznym i okazjonalnie występującym obrzękiem miejscowym. Jednak w rzadkich przypadkach, zapalenia naczyń skóry mogą być poważne, powodując duże obszary bolesnego, martwego naskórka. Mogą one także rozwijać się i prowadzić do powstania otwartych wrzodów. Najczęściej występują one na nogach, a ich leczenie wymaga podawania wysokich dawek sterydów i silnych leków immunosupresyjnych.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Pokrzywkowe zapalenie naczyń jest mniej rozpowszechnioną formą zapalenia naczyń u osób, które mają toczeń. Obszary zmienionych chorobowo naczyń wyglądają podobnie do pszczelich uli (terminem medycznym używanym dla ich określenia jest „pokrzywka”). Te zmiany skórne powstałe w wyniku pokrzywkowego zapalenia naczyń są zazwyczaj lekko uniesionymi obszarami skóry, które są bardzo wrażliwe na jakikolwiek dotyk. Kiedy są odpowiednio leczone, często osłabia się intensywność zmian pigmentowych na skórze. Zazwyczaj do dokładnego zdiagnozowania pokrzywkowego zapalenia naczyń wymagana jest biopsja skóry.

Lekarze zazwyczaj sprawdzają obecność we krwi pacjentów z toczniem, u których pojawiło się zapalenie naczyń, substancji zwanych krioglobulinami. Przedrostek „kroi-” pochodzi od greckiego słowa „zimno”, podczas gdy „globuliny” odnoszą się do przeciwciał. Te szczególne przeciwciała wytrącają się i zlepiają się razem w chłodniejszych temperaturach. „Strącanie” jest terminem naukowym, oznaczającym, że ​​substancja w stanie ciekłym zestala się. Na przykład, jeśli rozgrzejemy na patelni wodę i wsypiemy do niej garść soli, sól rozpuści się w wodzie.

Gdy wodę następnie schłodzimy w lodówce, rozpocznie się stopniowe wytrącanie soli z wody w postaci kryształów soli, osadzających się na krawędzi miski. U pacjentów, którzy mają krioglobulinemię (w ich krwi są obecne krioglobuliny), dzieje się tak, że krioglobuliny mogą skupiać się i strącić w niektórych częściach ciała, które są chłodniejsze. Może to nastąpić na przykład w chłodniejszych partiach skóry nóg, powodując pojawienie się posiniaczonych obszarów i wystąpienie zapalenia naczyń krwionośnych (vasculitis). Lekarze leczą tę chorobę za pomocą podawania wysokich dawek sterydów wraz z lekami immunosupresyjnymi. Czasami lekarze muszą użyć specjalnego rodzaju terapii o nazwie plazmafereza, podczas którego usuwa się krioglobuliny z krwi.

Czasami zapalenie naczyń skóry może występować wraz z zapaleniem naczyń w innych narządach ciała, takich jak chociażby nerki. Dlatego też, jeśli wystąpią objawy zapalenia naczyń, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie jest to opisany powyżej przypadek. Przez większość czasu, zapalenie naczyń skóry występuje samodzielnie, bez zajęcia narządów wewnętrznych, ale ważne jest, by lekarz dokładnie obejrzał pacjenta – zwłaszcza, gdy dzieje się to pierwszy raz.