Zapalenie naczyń w toczniu

Istnieje wiele różnych rodzajów naczyń które mogą być zaangażowane w chorobę podczas tocznia. Zapalenie naczyń może powodować różne problemy w zależności od części ciała w której dochodzi do zapalenia naczyń. W momencie kiedy dochodzi do zapalenia naczyń dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi w danej części ciała w związku z czym dana część ciała lub dany organ jest mniej zaopatrzona w tlen oraz substancje odżywcze co powoduje uszkodzenie tkanki.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Dodatkowo przez naczynia może wyciekać krew oraz płyny powodując obrzęk oraz zasinienie w obszarze zagrożonym. Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów zapalenia naczyń w toczniu jest leukocytoklastyczne zapalenie naczyń – które występuje w obszarze małych naczyń krwionośnych skóry w wyniku czego dochodzi do małych oraz licznych obszarów zaczerwienienia na skórze zwłaszcza na nogach.

Inne obszary bardzo często zaangażowane w zapalenie naczyń są to płuca, układ nerwowy oraz nerki. Zapalenie naczyń najczęściej może być wykrywane za pomocą badania krwi zwanego ANCA. Zapalenie naczyń obejmuje – wielonaczyniowe zapalenie włącznie z ziemniakiem wcześniej nazywanym ziarniniakiem Wegenera oraz mikroskopowym zapaleniem guzkowatym tętnic.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Zapalenie Henocha-Schönleina to zapalenie naczyń które występuje głównie u dzieci. Zwykle dotyczy małych naczyń krwionośnych skóry, powodując niewielkie obszary zasinienia zwłaszcza na dolnych kończynach. Może również wpływać na naczynia krwionośne w przewodzie pokarmowym (powodując krwawe odchody, bóle brzucha), a także zajęcie nerek.

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (zwane również zapaleniem tętnicy skroniowej) występuje u ludzi starszych. Wpływa na tętnice głowy i szyi i zwykle powoduje bóle głowy. Jeśli wpływa na tętnice prowadzące do oka, może powodować nagły początek stałej ślepoty. Jest ono zdiagnozowane poprzez uzyskanie biopsji z tętnicy powierzchownej, tuż pod skór. Leczenie sterydami zmniejsza nie tylko ból głowy, ale także zapobiega utracie wzroku.

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic może być związane z bardzo bolesną chorobą mięśni i stawów, polimialgią reumatyczną.