Zapalenie wielomięśniowe w toczniu

Ludzie którzy chorują na toczeń mogą zachorować także na zapalenie mięśni które powoduje osłabienie mięśni oraz ich obolałość. Jednak zespół ten może wystąpić jako autonomiczna choroba autoimmunologiczna zwana zapalenie wielomięśniowe.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Osoby które chorują na zapalenie wielomięśniowe z reguły czują słabość w mięśniach górnych ramion i szyi oraz górnej części nóg – pojawiają się często trudności z podnoszeniem ramion do góry wstaniem z krzesła bez użycia rąk do popychania się z krzesła. Większość osób które cierpi na zapalenie wielomięśniowe nie odczuwa żadnego bólu natomiast głównym dyskomfortem jest słabość mięśni.

Oprócz zapalenie wielomięśniowego może wystąpić zapalenie skórno-mięśniowe które powoduje osłabienie, zapalenie skóry powodując wystąpienie – czerwono purpurowo różowych wysypek na skórze.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Lekarz diagnozuje zapalenie wielomięśniowe poprzez badanie fizykalne oraz badanie enzymów mięśniowych które są podwyższone we krwi są to następujące enzymy (np CPK, aldolazy, LDH, poziom AST i ALT).  Lekarz może także wykonać badanie który nazywa się EMG czyli elektromiogram aby sprawdzić czy nie występuje nieprawidłowa aktywność elektryczna mięśni.

Natomiast na samym końcu wykona badanie które nazywa się biopsja mięśni. Bardzo ważne jest aby poprawnie zdiagnozować tą chorobę i leczyć jak najszybciej, ponieważ może powodować niebezpieczne problemy związane z osłabieniem mięśni które mogą powodować problemy z oddychaniem.

Trzeba nadmienić także że ludzie którzy chorują na zapalenie skórno mięśniowe mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka. Przyczyna tego zjawiska nie jest jednak znana, dlatego należy poprosić lekarza aby wykonał dla ciebie diagnostykę i potwierdził czy twoje zaburzenia w obrębie skóry są to zaburzenia zespołu zapalenia skórno-mięśniowego.

Na szczególną uwagę zwraca fakt, iż po zapaleniu skórno-mięśniowym największy odsetek raka skóry występuje u dzieci. Ponadto podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych ludzie którzy chorują na zapalenie wielomięśniowe lub zapalenie skórno-mięśniowe mogą mieć dodatkowe problemy takie jak zespół Raymonda lub śródmiąższowe zapalenie płuc lub zapalenie stawów.