Zapobieganie chorobom układu krążenia w toczniu

Omówienie wszystkich sposobów leczenia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar mózgu, w rzeczywistości znacznie wykracza poza zakres tej książki. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, należy rozważyć przeczytanie na przykład opracowania pod tytułem Życie z chorobą niedokrwienną serca, autorstwa Jerome E. Granato, MD, FACC.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Istnieją jednak pewne ważne środki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na omówione powyżej problemy. Te działania prewencyjne powinien stosować każdy, ponieważ uszkodzenie naczyń krwionośnych może wystąpić w każdym czasie i w każdym wieku. W przypadku omawianego schorzenia, niezwykle ważna jest wczesna profilaktyka. O ile nie jesteś w stanie zrobić nic w kwestii genów, z którymi się urodziłeś, a które mogą stać się przyczyną chorób układu krążenia, na szczęście masz jednak kontrolę nad wieloma innymi rzeczami.

Jako lekarz, osobiście polecam moim pacjentom z toczniem regularnie korzystanie z usług podstawowej służby zdrowia. Dobrym nawykiem jest częste odwiedzanie lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny wewnętrznej. Lekarzy podstawowej opieki medycznej są ekspertami, którzy oceniają i zarządzają podstawowymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Lekarz powinien regularnie sprawdzać, czy nie masz zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, badać, czy nie posiadasz za wysokiego ciśnienia krwi i czy nie chorujesz na cukrzycę. Jeśli któryś z tych czynników wystąpi, bardzo ważnym jest, by móc rozpocząć odpowiednie leczenie.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Lekarze powinni leczyć chorych na toczeń bardziej agresywnie z powodu tych problemów w porównaniu do pacjentów, którzy nie mają tocznia. Przykładowo, prawidłowe leczenie trzydziestoletniej kobiety, która ma podwyższony poziom cholesterolu i nadwagę, ale u której nie ma innych czynników ryzyka pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych, powinno opierać się na stosowaniu właściwej diety, wykonywaniu regularnych ćwiczeń fizycznych i odchudzaniu bez konieczności przepisywania leków.

Natomiast trzydziestoletnia kobieta, która choruje na toczeń, nadwagę i ma wysoki poziom cholesterolu, powinny również stosować dobrą dietę, ćwiczyć i starać się schudnąć, a dodatkowo powinna być także leczona silnymi preparatami na obniżenie jej poziomu cholesterolu. W rzeczywistości, może być na przykład stosowana grupa leków obniżających poziom cholesterolu, nazywana statynami (mają one również właściwości przeciwzapalne). Chociaż nie wykazano (lub jeszcze nie dokończono odpowiednich badań), że statyny mogą poprawić stan zapalny w wyniku tocznia, wykazano, że mogą one zmniejszyć szanse rozwoju zawałów serca i udarów u ludzi, którzy nie mają tocznia, a którzy mają wysoki poziom cholesterolu. Osoby, którzy chorują na toczeń, powinni podjąć następujące kroki, aby spróbować zapobiec przyspieszonej miażdżycy.