Zasada działania raloksyfenu

Raloksyfen jest typem leku, zwanym selektywnym modulatorem receptora estrogenu. Oznacza to, że lek pracuje tak samo, jak estrogeny w niektórych tkankach ciała (takich, jak kości), ale nie w innych (takich, jak piersi i macica). Dlatego też ma pewne podobne do estrogenu (żeńskiego hormonu) zmiany w niektórych częściach ciała, ale w innych nie. Przypomnijmy, że najczęstszą przyczyną osteoporozy jest utrata estrogenów u kobiet po menopauzie. Zażywanie raloksyfenu pomaga zapewnić odpowiedni poziom estrogenu potrzebnego do budowania kości zwiększenia kości.

Preparat działa podobnie do estrogenów w tym zakresie, ale ogólnie jest trochę słabszy niż estrogen w budowaniu gęstość kości. Wykazano, że zażywanie raloksyfenu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia złamanych kości kręgosłupa, natomiast nie zadziała on na kości bioder. W związku z tym, uważa się, że jest on jednym ze słabszych leków stosowanych do leczenia i zapobiegania osteoporozie.
Jedną z potencjalnych głównych zalet przyjmowania omawianej substancji jest to, że raloksyfen zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutka.

Ponieważ jedna na dziewięć kobiet zachoruje w pewnym momencie swojego życia na raka piersi, stosowanie raloksyfenu może stanowić doskonały wybór dla kobiet, które chcą zmniejszyć to ryzyko – zwłaszcza, jeśli mają one wyraźną rodzinną historię raka piersi. Jest to przy okazji dobry wybór dla kobiet, które chcą takiej dodatkowej profilaktyki raka piersi i które mają łagodną postać osteoporozy. Zażywanie raloksyfenu jest też polecane dla pacjentek, chcących przyjmować lekarstwo w pierwszej kolejności zapobiegające osteoporozie.