Zastoinowa niewydolność serca w toczniu

Zastoinowa niewydolność serca (lub w skrócie: ZNS) występuje wtedy, gdy mięsień sercowy nie jest w stanie odpowiednio pompować krwi do płuc i pozostałej części organizmu. W takim przypadku, cały korpus nie posiada odpowiedniej ilości tlenu i koniecznych substancji odżywczych. Krew cofa się do naczyń krwionośnych płuc, co powoduje wyciek płynu w płucach i żyłach w ciele, ponieważ pojawiają się trudności z prawidłowym przechodzeniem krwi przez serce.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ten płyn zapasowy może powodować obrzęki nóg. Ludzie, którzy mają ZNS, odczuwają zwykle duszność, która nasila się w czasie wzmożonego wysiłku, i czują się zmęczeni. Kiedy takie osoby leżą, w ich płucach gromadzi się jeszcze więcej płynu, powodując tym samym pogorszenie ich duszności. Dlatego też, by móc oddychać swobodniej i lepiej, tacy ludzie śpią na dodatkowych poduszkach czy nawet przyjmują pozycję siedzącą.

ZNS jest poważnym problemem serca, a przy okazji jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów u osób starszych. Jednakże, choroba może występować w dowolnym momencie w każdym wieku, u osoby, który ma dostatecznie poważną chorobę serca. Może to być spowodowane istnieniem jakiegokolwiek problemu serca, który będzie powodował utrzymywanie jego nieprawidłowego działania. Można wymienić tu zatem takie problemy, jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, czy choroby zastawek serca.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Lekarze na samym początku starają się zidentyfikować chorobę serca, która powoduje obecność ZNS, by następnie potraktować ten konkretny problem z sercem odpowiednimi działaniami (takimi, jak kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi u osoby, która ma wysokie ciśnienie krwi). Lekarz może też przepisać pigułki zwane lekami moczopędnymi, aby pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu. Osoba, która ma ciężką postać ZNS, może również wymagać podawania jej dodatkowego tlenu, by mogła prawidłowo oddychać.