Zator tętnicy płucnej w toczniu

Określenie „płucny” odnosi się oczywiście do płuc. Natomiast „zator jest skrzepem krwi, który przemieszcza się w krwiobiegu. Jeśli zator przemieszcza się do krwiobiegu płucnego, terminem medycznym na określenie tego stanu jest „zator płucny” (PE). Najczęstszym źródłem PE jest zakrzepica żył głębokich. Niestety, jest to problem potencjalnie śmiertelny.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Jeśli zator jest wystarczająco duży, może on znacząco zablokować przepływ krwi do płuc, przez co człowiek nie będzie w stanie uzyskać wystarczającej ilości tlenu przepływającej wraz z krwią z płuc. Pacjent z PE zwykle odczuwa duszność i / lub bóle w obrębie klatki piersiowej. Lekarz może zdiagnozować tę chorobę po połączeniu kilku testów, w tym elektrokardiogramu (ECG), badania krwi (takiego, jak test D-dimer) oraz badania rentgenowskiego klatki piersiowej.

Jednak czasami konieczne jest zastosowanie ulepszonego rodzaju badania rentgenowskiego, aby można było wiedzieć na pewno. Jednym z najlepszych badań rentgenowskich jest spiralne CT (nazywana także angiografią płucną), które jest szczególnym rodzajem tomografii komputerowej klatki piersiowej. W miejscach, które nie są dostępne dla wykonania tego testu, konieczne jest skanowanie promieniami typu x-ray o nazwie V / Q (wentylacja / perfuzja).