Zatorowość płucna w toczniu

U większości pacjentów z toczniem, zatorowość płucna rozwija się z powodu obecności przeciwciał antyfosfolipidowych, które prowadzą do zwiększonego krzepnięcia krwi.

Przyczyną PE jest zwykle powstanie skrzepu krwi, występującego w jednej z większych żył kończyn dolnych (tak zwana zakrzepica żył głębokich i zakrzepica żył głównych), który się następnie oddziela i przemieszcza do płuc, gdzie skrzep zatyka dysze żył. Zarówno zator, jak i zakrzepica są spowodowane obecnością takich właśnie zakrzepów. Skrzeplina jest to skrzep krwi, który występuje w miejscu, gdzie po raz pierwszy została utworzona. Natomiast zator jest takim skrzepem krwi, który kończy się w żyle lub tętnicy po dotarciu tam z innego miejsca w ciele.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Powstanie PE blokuje dopływ krwi do części płuc. Problemy i objawy u danej osoby mogą się rozwijać zależnie od tego, jak duża jest wielkość tego skrzepu, i jak obszerny jest rozmiar zatkanej żyły, zapewniającej prawidłowy przepływ krwi w płucach. Najczęstszymi objawami omawianego schorzenia jest duszność i ból w klatce piersiowej. Czasami, aczkolwiek nie zawsze, pacjent może odczuwać również dyskomfort z powodu pojawienia się obrzęku nogi, zwłaszcza na obszarze łydki. Jeśli zakrzep jest szczególnie obszerny, to problem z powodu duszności może być naprawdę duży, a nawet potencjalnie zagrażający życiu. Szacuje się, że u dziesięciu procent pacjentów z toczniem może się rozwinąć PE w trakcie trwania choroby.

Lekarze zazwyczaj diagnozują PE albo przez wykonanie badania V / Q (wentylacji / perfuzji), albo skanowania spiralnego metodą CT, rzadziej wykorzystując angiogramię. Omawiane schorzenie wymaga leczenia w celu przywrócenia normalnego krzepnięcia krwi. Zwykle zaczyna się od wstrzykiwania pacjentowi rozcieńczalnika krwi zwanego heparyną. Jeśli PE jest szczególnie dotkliwe i powoduje bardzo niski poziom tlenu, niewydolność serca lub niskie ciśnienie krwi, czasem zaleca się przeprowadzenie operacji usunięcia skrzepu krwi (nazywanej embolektomią). Może być też potrzebne zastosowanie silnego rozpuszczania skrzepów krwi.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Po stabilizacji stanu pacjenta w szpitalu za pomocą heparyny, lekarz dodaje podaje w celu rozrzedzania krwi tabletki o nazwie warfaryna (Coumadin), aby zajęły one dotychczasowe miejsce heparyny. Jeśli PE jest wystarczająco silna, by móc spowodować powstanie APS, zazwyczaj takiej osoba pozostanie przyjmowanie rozcieńczalnika krwi przez resztę jej życia. Powodem tego jest fakt, iż badania wykazały, że kiedy u pacjentów wytwarzają się skrzepy krwi spowodowane APS, istnieje bardzo wysokie ryzyko rozwoju tego samego rodzaju skrzepów krwi w przyszłości.

1. Zatorowość płucna jest określeniem medycznym zakrzepów krwi pojawiających się w tętnicach płucnych, które zazwyczaj pochodzą ze skrzepów krwi powstałych w nodze.

2. PE może powodować rozliczne problemy, takie jak duszność, ból w klatce piersiowej i gorączka.

3. Ciężkie przypadki zatorowości płucnej mogą być śmiertelne.

4. Przyczyną pojawienia się zatorowości płucnej u ludzi mających toczeń jest zwykle obecność u nich przeciwciał antyfosfolipidowych.

5. Zatorowość płucną leczy się rozcieńczalnikami krwi, takimi jak heparyna i warfaryna (Coumadin). Ludzie, którzy mają przeciwciała antyfosfolipidowe, zwykle muszą dodatkowo zażywać leki przeciwzakrzepowe przez resztę swojego życia.