Zespół Sjögrena i toczeń

Zespół Sjögrena – jest prawdopodobnie najczęstszą układową chorobą autoimmunologiczną, wpływając na 2% do 4% kobiet w ciągu całego życia. Szacuje się, że jedna na siedemdziesiąt ma zespół Sjögrena. W tym zaburzeniu, układ odpornościowy atakuje przede wszystkim gruczoły organizmu, które wydzielają łzy i ślinę – gruczoły wydzielania zewnętrznego. Najczęściej choroba dotyczy gruczołów łzowych, które wydzielają łzy, powodując suchość oczu oraz gruczoły ślinowe, które wydzielają ślinę, powodując suchość w ustach. Jednakże, może także dotyczyć innych gruczołów wydzielania zewnętrznego, powodując jej wysuszenie skóry, uszu, nosa i pochwy.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Wraz z toczniem, większość ludzi, którzy mają zespół Sjögrena to kobiety. W rzeczywistości, 90% do 95% osób z zespołem Sjögrena to kobiety. Zwykle przychodzą do lekarza skarżąc się na problemy średniego wieku. Zespół Sjögrena jest zwykle bardzo wolno postępującą chorobą, której najpierw towarzyszy łagodna suchość, ale stopniowo pogarsza się w czasie. Kobieta może niewyraźnie widzieć, mieć poczucie chropowatości w oczach, konieczność noszenia ze sobą wody, aby utrzymać usta nawilżone, swędzącą skórę, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach w roku.
Klasyczne objawy to suchość i pozytywny wynika dla ANA, anty-SSA, anty-SSB i / lub RF – są to zazwyczaj wystarczające czynniki do postawienia diagnozy o zespole Sjögrena.

Jednak czasami lekarz zleci niewielką biopsję gruczołu ślinowego w celu potwierdzenia diagnozy. Wewnątrz ust tuż pod wilgotną skórę, istnieją liczne małe gruczoły ślinowe. Lekarz może znieczulić wargi z pomocą znieczulenia, robiąc małe nacięcie i usuwając niektóre z tych gruczołów. Lekarz może wówczas spojrzeć na te gruczoły pod mikroskopem w celu sprawdzenia, czy istnieje stan zapalny związany z zespołem Sjögrena. Jest to prosta procedura łatwo wykonać ją w gabinecie lekarskim, nie wymagające hospitalizacji.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Zespół Sjogrena może występować samodzielnie (zwany jako pierwotny zespół Sjogrena) lub może wystąpić w połączeniu z jedną z pozostałych układowych chorób autoimmunologicznych (zwany wtórnym zespołem Sjogrena). Około 30% osób, które chorują na toczeń, chorują również na zespół Sjogrena. Chorzy, którzy chorują na pierwotny syndrom Sjogrena są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na konkretny rodzaj nowotworu gruczołów limfatycznych zwanych chłoniak. Ludzie, którzy mają podstawową formę zespołu Sjögrena są około czterdzieści cztery razy bardziej podatni na rozwój tego typu raka w porównaniu do ludzi, którzy nie chorują.

Między 10% a 15% chorych choruje na chłoniaka z upływem czasu. Ten typ raka zazwyczaj powoduje stale powiększone węzły chłonne (na szyi, pod pachami lub w pachwinach), a także gorączkę, utratę masy ciała i nocne poty. Dlatego jest bardzo ważne aby stale kontrolować węzły chłonne.