Zmiany koloru skóry w toczniu

Niektóre schorzenia przede wszystkim powodują pojawienie się zmian koloru skóry. Przykładowo, zmiany mogą doprowadzić do bielactwa, co powoduje, że na skórze występują obszary bardzo jasne. Mogą to być zarówno zmiany małe, jak też bardzo duże, i mogą wystąpić na dowolnej części ciała.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Może to być wyłącznie kilka małych obszarów; z drugiej strony w chorobę zaangażowany może być duży procent skóry (w bardziej ekstremalnych przypadkach). Zwykle obecne jest ostre rozgraniczenie pomiędzy łatami o jaśniejszym kolorze i okolicami z normalnym zabarwieniem skóry. Opisywane zmiany mają tendencję, by stawać się bardziej widocznymi w okresie letnim, gdy otaczająca je skóra staje się ciemniejsza w wyniku opalania (chociaż ludzie, którzy mają toczeń, powinni regularnie stosować ochronę przeciwsłoneczną i nie opalać się).

Podobnie jak toczeń, bielactwo jest chorobą autoimmunologiczną. Układ odpornościowy atakuje komórki skóry, produkujące melaninę, co skutkuje zmianami w pigmentacji skóry. Schorzenie zazwyczaj powoduje pewne problemy kosmetyczne u niektórych osób. Nie jest to jednak stan niebezpieczny, a na chorobę nie ma jeszcze skutecznego sposobu leczenia. Po zapaleniu skóry w wyniku tocznia czasami dzieje się tak, że komórki skóry zaczynają produkować więcej pigmentu (melaniny) na objętych chorobą obszarach.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

To może niestety być stałym problemem dla pacjentów, ponieważ powoduje powstawanie ciemnych plam na skórze, pojawiających się zwłaszcza na policzkach, czole, nosie i uszach. Lekarze przepisują czasami swoim pacjentom specjalne kremy rozjaśniające oraz zalecają ścisłe unikanie opalania. Aby pomóc poradzić sobie z tym problemem, powinieneś skonsultować się z dermatologiem. Jednym z potencjalnych długoterminowych skutków ubocznych stosowania leków przeciw malarii, takich jak Hydroksychlorochina (Plaquenil), Chlorochina i Auinacrine, jest rozwój ciemnych kolorowych plam na skórze. Często pojawiają się brązowe, czarne lub czarno-niebieskie przebarwienia skórne. Rozwijają się one głównie na nogach, zwłaszcza wokół łydki.

Jednakże, mogą zdarzyć się również przypadki pojawienia się plam wszędzie, na całym ciele. Szczególnie powszechne jest zaangażowanie szyi. Zabarwienie może się zminimalizować, gdy dawka leku zostanie zmniejszona. Ponieważ leki przeciw malarii są najbezpieczniejszymi lekami stosowanymi w leczeniu tocznia, korzystne jest, aby jednak kontynuować podawanie leku i pogodzić się z przebarwieniami skóry, zamiast ryzykować zaostrzenie się tocznia w przypadku przerwania przyjmowania leku. Jednakże, jeśli zaprzestanie się podawania leku, kolor skóry może się znacznie poprawić. Auinacrine może spowodować pojawienie się żółtawego odbarwienia skóry i białek oczu. Zjawisko to występuje u około dwudziestu pięciu procent pacjentów, którzy ją przyjmują. Żółty odcień ulegnie zmniejszeniu po tym, gdy tylko dawka leku zostanie zmniejszona, lub gdy po prostu przestanie się go przyjmować.