Zwapnienia skóry w toczniu

W skórze niektórych osób z toczniem mogą występować złogi wapnia. Pojawiają się one jako twarde guzki wyczuwalne pod skórą, mające często blady kolor w przypadku pacjentów ciemnoskórych. Lekarze diagnozują to schorzenie na podstawie prześwietlenia (zmiany pojawiają się także w wyglądzie struktur kostnych).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Na szczęście, zwapnienie skóry nie jest bardzo częstym przypadkiem u chorych na toczeń. Istnieją pewne rzadkie przypadki zwapnień w znacznym stopniu atakujących skórę osoby chorych na toczeń, ale są one zdecydowanie bardziej powszechne w innej układowej chorobie autoimmunologicznej, zwanej zapaleniem skórno-mięśniowym. Niestety, inne metody leczenia niż chirurgiczne usunięcie zmian nie wydają się pomocne w leczeniu tego rodzaju schorzenia.

Zmiany w obrębie paznokci. Sporo zmian może pojawić się również na paznokciach i wokół paznokci u osób, które mają toczeń. Mogą one rozwijać się w postaci twardych linii lub wypukłości na powierzchni paznokci. Krawędzie paznokci mogą wpijać się skórę. Mogą również wystąpić wgniecenia lub wgłębienia, jak również obszary o nietypowym, ciemnym lub czerwonawym przebarwieniu. Zmiany te nie poprawiają się w związku ze stopniem zaawansowania leczenia tocznia.